PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecride karşı 12 Haziran 2022’de gerçekleştirilen 'Gemlik Yürüyüşü'nün Bursa ayağını takip ettiği sırada JINNEWS muhabiri Rozerin Gültekin ile birlikte gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Ergin Çağlar hakkında "2911 sayılı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma" iddiasıyla açılan davanın ikinci duruşması, İstanbul 58’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

İçişleri Bakanlığı, 56 İlde Mali Suç Örgütlerine Yönelik Operasyon Yapıldı İçişleri Bakanlığı, 56 İlde Mali Suç Örgütlerine Yönelik Operasyon Yapıldı

HAKİM: NELERLE UĞRAŞIYORUZ

RELATED VİDEO
Play Video
Savcının olayla ilgili hazırladığı iddianameyi okuyan hakim, “Nelerle uğraşıyoruz” diyerek açılan davaya şaşırdı. Bunun üzerine Çağlar, “Çok gösteri takip ettik. Bu olayın davaya dönüşmesine ben de şaşırdım” diye karşılık verdi. Emniyetteki ifadelerini tekrarlayan Çağlar, eylemci olarak değil, mesleki faaliyetlerinden kaynaklı orada bulunduğunu kaydetti. Hem alanda hem de emniyette basın kartını göstermesine rağmen polisler tarafından dinlenmeyerek apar topar gözaltına alındığını sözlerine ekleyen Çağlar, “Açıklama yapılmayacağını anladıktan sonra alandan çıkmak istediğimizi polislere söyledik. Ancak polisler, bizi gözaltına almakla tehdit edip, sonra da gözaltına aldı” dedi. Çağlar, üzerine atılı suçlamaları kabul etmediğini belirterek, beraatını talep etti.

Çağlar’ın ardından avukatı Siyabend Dunlayıcı, müvekkilinin mesleki faaliyetlerinden kaynaklı alanda bulunduğunu söyleyerek, 2911 Sayılı Kanun’una muhalefet suçunun vasıflarının oluşmadığını belirtti. Müvekkilinin gazetecilik faaliyetinin engellendiğine dikkat çeken Dunlayıcı, Çağlar’ın beraatını talep etti.


HAKİMDEN GAZETECİYE: EYLEMCİ OLARAK DA KATILABİLİRDİN

Savunmaların ardından hakim, Çağlar’a “Orada eylemci olarak dahi bulunabilirdin. Kaldı ki mesleki faaliyetlerin de engellendiği ve gözaltında kaldığın için tazminat talep davası ve polisler hakkında suç duyurusunda da bulunma hakkın var” diyerek temel haklarını da hatırlattı.

İfadelerin ardından dosyaya görevsizlik kararı verilerek, Bursa 29’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. (MA)