Elazığ'da Maden Ocağında Göçük: 3 İşçi Toprak Altında Kaldı Elazığ'da Maden Ocağında Göçük: 3 İşçi Toprak Altında Kaldı

Yargıtay 3’uncu Ceza Dairesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Gezi Parkı eylemleriyle ilgili davada, 25 Nisan 2022'de verdiği karara ilişkin temyiz incelemesini tamamladı. Ceza Dairesini verdiği kararda, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse verilen iş insanı Osman Kavala’ya, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım iddiasıyla 18'er yıl hapis cezası verilen Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku hakkındaki hapis cezalarını onadı.

Dairenin, Atalay ve Kahraman'a ilişkin onama kararının gerekçesinde, "sanıkların bir plan ve organizasyon dahilinde gerçekleştirilen Gezi Parkı olaylarının başlaması ve tüm ülke sathına yayılarak derinleştirilmesi kapsamında eylemlerinin bulunduğu" belirtildi.
İDDİA 'PROVOKATİF' PAYLAŞIMLAR’

Kararda, Taksim Dayanışması'nın Gezi Parkı eylemleri sürecinde "provokatif" paylaşımlar yaptığı, eylem çağrıları ile "eylemcileri tahrik ederek şiddet olaylarının tırmanmasına neden olduğu" iddia edildi. Atalay ve Kahraman'ın, Taksim Dayanışmasını yönlendirdikleri öne sürülen kararda, şu gerekçeye yer verildi: "Gezi Parkı eylemlerinin gerçekleştirilmesindeki organizasyonda baş aktör olan ve bu eylemleri finanse eden diğer sanık Mehmet Osman Kavala ile de irtibatlı olarak birlikte hareket ettikleri anlaşılmakla, bu şekilde vuku bulan eylemleri, TCK'nın 312/1'nci ve 37/1'nci maddeleri kapsamında hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etme suçunu oluşturduğu halde, delillerin takdir ve değerlendirilmesinde düşülen yanılgı sonucu hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etmeye yardım suçundan mahkumiyetlerine karar verilmesi, aleyhe temyiz olmadığından bozma nedeni yapılmamıştır."

MÜCELLA YAPICI HAKKINDA TAHLİYE KARARI

Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Ayşe Mücella Yapıcı hakkında verilen 18'er yıl hapis cezaları ise Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından bozuldu. Dairenin kararında, bu sanıkların eylemlerinin, "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım" kapsamında olmadığı; sanıkların eylemlerinin "toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet" kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Daire, mahkumiyet hükümlerini bozduğu sanıklar Yapıcı ile Altınay'ın adli kontrol hükümleri uygulanarak tahliyesini kararlaştırdı.