Gazeteci Barış Pehlivan gazetemizde kaleme aldığı yazılar gerekçe gösterilerek hakkında verilen hapis cezası nedeniyle bugün Marmara Açık Cezaevi’ne girecek. Denetimli serbestlik talebi hâlâ yanıtlanmayan Pehlivan, temmuz ayında çıkarılan Covid-19 izinlisi hükümlülerin tekrar cezaevine girmesini engelleyen yasadan da muaf tutuldu. Yaptığı haberler nedeniyle beşinci kez cezaevine girecek Pehlivan’ın itirazının kabul edilmemesi halinde sekiz ay açık cezaevinde kalması bekleniyor.

Cumhuriyet'ten Rıfat Kırcı'ya konuşan Pehlivan, şu ifadeleri kullandı:

RELATED VİDEO
Pause
Unmute
Remaining Time -1:21
Fullscreen
"Ben daha öncesinde bir kez 19 ay kapalı cezaevinde tutuklu kaldım. Daha sonra 6 ay ve daha sonra birer gün hapiste yattım. Bu 5’inci olacak. Açık cezaevine ilk kez giriyorum. Gönül isterdi ki ben bu kadar haber öznesi olmayayım. Ben herhangi bir kişiyi öldürmekten, uyuşturucu satmaktan, tecavüzden cezaevine girmiyorum. Sadece kitaplarım ve Cumhuriyet gazetesindeki yazılarım gerekçe gösterilerek tekrar cezaevi yüzü görmem isteniyor."

'BEN NEDEN O YASADAN YARARLANAMIYORUM?'

Covid-19 izniyle çıkan hükümlülerin tekrar cezaevine girmesini engelleyen yasa kapsamından istisna tutulmasını eleştiren Pehlivan, "Ben neden cezaevine giriyorum? Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Covid-19 izinli hükümlülerin cezaevine dönmemesini sağlayan o yeni yasanın 2’nci fıkrası direkt beni de kapsıyor. Ben neden o yasadan yararlanamıyorum? Beni susturma çabaları beyhude olacak hatta daha da motive olarak cezaevinden çıkacağım" diye konuştu.


İktidarın yerel seçimden sonra baskıyı artıracağını söyleyen Barış Pehlivan, “Bu yaşanan sıkıntıların sözde iktidarın yumuşak politikaya geçtiği iddia edilen bir dönemde gerçekleştiğini unutmayalım. İktidarın maalesef mantıkla, akılla ilişkisinin iyice koptuğunu, kendisi gibi düşünmeyen insanlara düşman esir hukuku uyguladığını görüyorum” dedi. Pehlivan, “Bize düşen şu: Gazeteciler iyi gazetecilik yapmaya devam edecek. Sadece sosyal medyadan destek mesajı atarak yurttaşlık görevi yerine getirilmemeli” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Barış Pehlivan, 2 Ağustos'ta Cumhuriyet'te yayımladığı '5' başlıklı köşe yazısında beşinci kez cezaevine gireceğini duyurmuştu.

Bugün Milli Güvenlik Kurulu Toplanıyor Bugün Milli Güvenlik Kurulu Toplanıyor

31 Temmuz’da çıkarılan yasadan faydalanmak için talepte bulunduğunu belirten Pehlivan, Bakırköy İnfaz Hâkimliği’nden çıkacak karara göre, cezaevine girip girmeyeceğinin netleşeceğini söylemişti.

Pehlivan'ın denetimli serbestlik talebi de reddedilmişti. Pehlivan'ın avukatı Hüseyin Ersöz ise sosyal medya hesabından, "Cezaevi Müdürlüğü bu Kanunun uygulanma şartlarını göz ardı etmiş; Barış Pehlivan hakkında uygulamayacağız demiş. Kendisini Kanun Koyucunun yerine koymuş" demişti.

CHP ise Barış Pehlivan için Adalet Bakanı Tunç ile görüşme talebinde bulunmuştu. Pehlivan için bir araya gelmek istediği Tunç, görüşmeyi iptal etmişti.