Türkiye’nin Federe Kurdistan’a yönelik saldırılarında kimyasal silah kullanımına ilişkin araştırma yapılması çağrısında bulunan ve AKP-MHP iktidarı tarafından jet hızıyla hedef gösterilip tutuklanan Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı, Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında aynı olaya ilişkin ikinci soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

TÜM KONSEY ÜYELERİNE SORUŞTURMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fincancı ve diğer TTB Konsey üyelerinin tamamı hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

SORUŞTURMAYA GİZLİLİK KARARI

Soruşturmada gizlilik kararı olduğu da bildirildi. Böylelikle Fincancı aynı olaya ilişkin iki kez farklı soruşturmaya tabi tutulmuş olacak. Ayrıca Fincancı’nın tutuklu bulunduğu dosyanın, bugün merkez konseyi üyeleri hakkında hazırlanan soruşturmanın ve TTB’nin başkan ve merkez konseyi üyelerinin görevden alınmasına ilişkin davayı hazırlayan savcının aynı kişi olduğu da öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

19 Kasım’da TSK’nin Federe Kurdistan’a yönelik kimyasal silah saldırılarının görüntülerinin ortaya çıkmasından sonra Medya Haber TV’ye bağlanan Adli Tıp Uzmanı ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın saldırılara ilişkin yaptığı ön değerlendirme niteliğindeki beyanları hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı. Başlatılan soruşturma kapsamında 26 Kasım günü gözaltına alınan ve ertesi gün tutuklanarak cezaevine gönderilen Fincancı’nın geçtiğimiz günlerde ilk duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş ve tutukluluk halinin devamına karar verilmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Saatte 81 Asgari Ücret Harcama Yapıyor Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Saatte 81 Asgari Ücret Harcama Yapıyor

Fincancı’nın ilk duruşmasının görüldüğü gün, TTB’nin diğer merkez konseyi üyelerinin de açık kaynak araştırma raporlarının aynı savcı tarafından kovuşturma dosyasına dahil edildiği öğrenildi. Dosya ile ilgili olmayan bu evraklara avukatlar tarafından itiraz edilse de heyet başkanının bu evrakları bilgi amaçlı dosyaya dahil ettiğini söylediği öğrenildi.

Ancak bugün, Fincancı ve diğer konsey üyelerinin tamamı hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.