Temaslarda bulunmak için  Kuzey Kurdistan’a gelen feminist kadınlar, Gever Belediyesi’ni ziyaretinden sonra Devrimci Gençlik Köprüsü’ne varan yürüyüşçüleri karşılamanın hemen ardından Colemêrg’e geçti.

Colemêrg’e geçen feminist kadınlar Belediye Eşbaşkanı Viyan Tekçe ve meclis üyeleriyle bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Colemêrg merkezde yapılan açıklamaya Tewgera Jinên Azad (TJA), DEM Parti Colemêrg İl Örgütü, Belediye Eşbaşkanı ve meclis üyeleri katıldı. Yapılan açıklamada kadınlar, “Feministler kayyıma hayır diyor” pankartı açtı.

‘Özel savaş politikaları kayyımların geldiği noktayı gösteriyor’

Açıklamadan önce ilk olarak söz alan TJA aktivisti Sinem Seven, 3 dönemdir Colemêrg Belediyesi’ne kayyımın atandığını hatırlatarak, “Kayyım atanmasının en büyük sebeplerinden birinin Colemêrg’in Kurdistan’ın bir şehri olmasıdır. Yıllardan beridir kayyımların eliyle Colemêrg’de yürütülen özel savaş politikaları kayyımların geldiği noktayı gösteriyor” dedi. 

‘Hakkarili kadınların iradesine sahip çıkmaya çağırıyoruz’

Ardından feminist kadınlar adına açıklamayı İlgi Kahraman okudu. İlgi Kahraman kayyım politikalarına karşı sessiz kalmayacaklarını belirterek, “Hakkari’de, belediye meclisinin resmi başkan olarak seçtiği eşbaşkan Viyan Tekçe’nin yerine vali atanmasını asla kabul etmiyoruz. Nasıl Antalya Kepez’de tutuklanan belediye başkanı yerine belediye meclisinin seçtiği kişi başkan olduysa, Hakkari’nin de bugün meşru belediye başkanı Viyan Tekçe’dir. Tüm kadın kurumlarını, muhalif kurumları ve belediye başkanlarını da başkan olarak Viyan Tekçe’yi tanımaya, ziyaret etmeye, Hakkari halkının ve Hakkarili kadınların iradesine sahip çıkmaya çağırıyoruz” diye konuştu. 

Hakkari'de TOKİ Konutlarında Yılan Paniği Hakkari'de TOKİ Konutlarında Yılan Paniği

Açıklama, ‘Jin jiyan azadî’ ve ‘Biji berxwedana Colemêrg’e’ sloganlarıyla son buldu.