Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de son dönemde artan kızamık vakalarına dair değerlendirmesinde "Kızamıkla ilgili göçle vakaların arttığını biliyoruz" dedi. "Korunmanın en etkili yolu aşı" diyen Bakan Koca, aşı olunması çağrısında bulundu.

İşlenmiş Gıdaların "Sigara Gibi Satılması" Çağrısı Yankı Uyandırıyor İşlenmiş Gıdaların "Sigara Gibi Satılması" Çağrısı Yankı Uyandırıyor

Koca, "Aşı ile ilgili bilim kurulunun güncellediği şekilde çocuklarımıza aşıların ihmal edilmemesi önemli" diyerek, "Bizde kızamık vakaları 2-3 ay öncesine göre giderek azaldı. Ağırlıklı görülen il yüzde 80 ile İstanbul, sonra Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Diyarbakır" ifadelerini kullandı.

RELATED VİDEO

'TÜRKİYE'DE ERİS VAKASI YOK'

Bakan Koca, Dünya Sağlık Örgütü'nün de yakın takibe aldığı yeni koronavirüs varyantı Eris hakkında da konuştu. Bu varyantının şu ana kadar Türkiye'de görülmediğini söyleyen Koca, "Asla kapandığımız dönemlere geçme gibi bir durum söz konusu değil. Griple nasıl mücadele ediyorsak aynı şekilde olacak" dedi. "Hâlâ Covid görülüyor" diyen Koca, "Bu dönemde giderek mutasyonlarla, etkinliği daha da azalan bir varyant dönemi görüyoruz" ifadelerini kullandı.