Eşbaşkan Mehmet Sıddık Akış'ın görevden alınarak yerine kayyım atamasını ve İstanbul'daki temaslarını değerlendiren Colemêrg Belediye Eşbaşkanı Viyan Tekçe, seçimle başlayan hukuksuzluğun Colemêrg halkının iradesine darbeyle sonuçlandığını ifade etti. Tekçe, "İktidar bütün devlet kaynaklarını seçim sürecinde kendisi için kullandı. Devlet kurumları bu seçime seferber edildi. Tüm bunlara rağmen Hakkari halkı iradesini ortaya koydu ve seçimlerde bizlere oy verdi" dedi. 

Hakkari Belediyesi'ne son kayyım atamayla 3'üncü kez kayyım atandığını hatırlatan Tekçe, "Bunun adı siyasi bir darbedir, işgaldir başka bir tanımı yok. Belediyemize kayyım belediyeye adım attığı ilk nadan itibaren belediyeyi abluka altına aldı. Etrafını çevik polis ve çok sayıda polis konuşlandırdı. Bizi ve belediye meclis üyelerimizi belediyeye yaklaştırmadılar. Halkın evi olan bir belediyeyi halka kapattılar" ifadelerini kullandı. 

İddia: Süleyman Soylu istifaya hazırlanıyor, sine-i millete dönecek İddia: Süleyman Soylu istifaya hazırlanıyor, sine-i millete dönecek

'İKTİDAR İÇ SAVAŞ HAZIRLIĞINDA'

Kayyım atamanın halkta büyük öfke yarattığını ve halkın tepki gösterdiğini vurgulayan Tekçe, "İktidar, bir iç savaş hazırlığında. Ve bunun zemini için sınır iller üzerinden yapmaya çalışıyor. Biz de kesinlikle buna izin vermeyeceğiz. Belediyelerimizi almak için sonuna kadar savaşacağız. Bütün savaş politikalarını sınır belediyeleri üzerinden yürüttüğünü biliyoruz. Hakkâri AKP için çok önemli çünkü iki ülkeye sınır olan bir il oldu için bütün iç savaş hazırlıklarını buradan yürütmeyi planlıyor" diye konuştu.

Colemêrg Belediyesi'ne kayyım atamalarından sonra uyuşturucu ve fuhşun artmaya başladığını dile getiren Tekçe, "Eskiden Hakkari'de fuhuş ve uyuşturucunun ne olduğunu bilmezken; kayyımlarla birlikte bu durum çok normalleşti" dedi. 

SEÇME VE SEÇİLME HAKKI

Kayyım atamada hukukun Batı'da farklı Kurdistan'da farklı işletildiğini dile getiren Tekçe, Batı'da görevden alınan 15 belediye başkanının yerine belediye meclislerin yeni başkan seçtiğini hatırlatarak, "Türkiye'de farklı Kürdistan’da farklı hukuk işletiliyor. Normalde belediye başkanı tutuklansa bile, belediye meclisi kendi içinde yeni bir başkan seçer, yasa böyle işler. Ama iktidar, hukuku işletmek yerine, apar topar kayyum atadı. Tabii mesele sadece kayyım atamak değil, seçme ve seçilme hakkımız elimizden alınıyor. Kayyumun atanmasıyla birlikte sadece benim seçme ve seçilme hakkım değil, bütün Hakkâri halkının seçme seçilme hakkı elinden alındı. Biz bunu kabul etmiyoruz. Hakkâri Valisi bizim için yok hükmündedir. Artık yasalarını bile tanımayan bu gaspçı ve hırssız anlayışından vazgeçmesi gerekiyor" diye belirtti. 

Kayyımların kadın kurumları, Kürt kültürünü hedef aldığını ifade eden Tekçe, kayyımlar tarafından Binewş Kadın Danışma Merkezine bir erkek atayarak pasif hale getirdiğini, Feqiyê Teyran Kültür Merkezi'nin ismi Rengi Hakkari olarak değiştirdiğini anımsattı. 

'İSTANBUL’DAN GELEN SES ÖNEMLİ’

İstanbul temasları sırasında gösterilen dayanışmadan memnun olduğunu, ancak bu dayanışmanın daha da büyütülmesi gerektiğini belirten Tekçe, şöyle devam etti: "Türkiye’de yaşanan hukuksuzluklara en çok ses çıkaran illerimizden biri İstanbul'dur. Buradaki demokrasi güçleri, hukukçular siyasi partiler, kurum temsilcileriyle kayyım gaspına, hukuksuzluğa karşı ortaklaşmayı ve mücadeleyi nasıl büyüteceğimiz üzerinde fikir alışverişinde bulunduk. Herkes fikir ve önerilerini sundu, bu çok kıymetliydi. İstanbul'dan gelen ses ve dayanışma, mücadeleyi ortaklaştırmak açısından bizim için önemli. Burada olmak Türkiye demokrasisi için çok önemli. Çünkü iktidarın bizi susturamayacağını bütün herkese göstermek istiyoruz. Bu kayyum politikalarından vazgeçilmesi için bir mücadele başlattık ve sonuna kadar direneceğiz. Buradaki görüşmelerimiz olumlu geçti. Halkların bu mücadeleyi sahiplendiğini gördük. Halkta büyük bir sahiplenme var."

Görüşmelerde, kayyım atamaya karşı herkesin daha fazla ses çıkarması gerektiği konusunda görüş birliğinin olduğunu dile getiren Tekçe, "İktidarın bu zulmüne bu ses yeterli değil. Halkın daha çok sahiplenmesi ve iradesini ortaya koyması gerekiyor. Bu sadece Hakkâri’nin değil tüm Türkiye’nin sorunudur. Bugün Hakkâri yarın bütün Türkiye’ye sirayet edecektir" ifadesini kullandı. 

‘BİRLİKTE SES ÇIKARALIM’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'yla görüşmeleri hakkında bilgi veren Tekçe, şöyle devam etti: "Görüşme olumlu geçti. Kendisi de kayyımın Türkiye'de herkes için bir tehdit olduğunu ve hukuksuzluğu kamuoyuna taşıyacağını söyledi. Bizler de kendisinden kayyım gaspına dair dayanışma beklediğimizi belirttik. Temaslarımız, sürece, atmosfere göre devam edecek. Kapsamı hakkında şuan bilgi vermek mümkün değil. Sürece göre planlama olur" diye kaydetti.

Wan'dan Colemêrg'e başlatılan 6 günlük "İradeye Saygı Yürüyüşü"n devam ettiğini, protesto haklarını kullanmaya devam edeceklerini kaydeden Tekçe, Türkiye halklarına ve demokrasi güçlerine kayyıma karşı ses olma çağrısı yaptı. 

MA / Esra Solin Dal

Kaynak: MA