Emek ve Özgürlük ittifakı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) grup toplantısının ardından HDP Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

Toplantıya, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Genel Sekreteri Emre Öztürk, EHP Sözcüsü Özge Akman, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu üyeleri Perihan Koca, Juliana Gözen, Pelin Kahiloğulları, Sosyalist Meclisler Federasyonu Sözcüsü Barış Kayaoğlu, yöneticileri Erdal Ataş, Dilşat Cambaz Kaya, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ve TİP sözcüsü Sera Kadıgil katıldı.

SEÇİM TARTIŞMALARI YÜRÜTÜLECEK

Bayram Tatilinin İlk Gününde 852 Kaza: 5 Kişi Hayatını Kaybetti Bayram Tatilinin İlk Gününde 852 Kaza: 5 Kişi Hayatını Kaybetti

RELATED VİDEO
Emek ve Özgürlük İttifakı'nın toplantısında, cumhurbaşkanı adaylığı ve seçimlere hangi formülle girileceği tartışılacak.

Artı Gerçek'ten Kemal Avcı'nın dün yaptığı kulis haberine göre; ittifakta ayrı aday eğilimi güçlenirken, bu toplantıda 'ayrı aday mı ortak aday mı?' sorusu yanıt bulacak.

Ancak, ayrı adaykonusunda uzlaşma sağlansa bile isim şubat ayında yapılacak toplantıda netleşecek.

HDP: ORTAK LİSTE; EMEP VE TİP: KARMA YÖNTEM

Aynı kulis haberine göre; toplantıda öne çıkmasına kesin gözüyle bakılan bir diğer başlık da parlamento seçimlerine girme yöntemi olacak. Bu konuda her partinin seçim komisyonun ayrı ayrı yaptığı çalışmalar masaya yatırılacak.

HDP, Türkiye genelinde ortak listeyle seçime girilmesini önerirken, EMEP ve TİP ise ittifakın milletvekili çıkarma ihtimali yüksek olan yerlerde ortak listeyle, en az 41 ilde ise her partinin ittifak çatısı altında kendi parti kimliğiyle seçime girilmesini öneriyor.

Toplantının ardından yazılı açıklama yapılması bekleniyor.