Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ücretsiz Doğalgaz Uygulaması 1 Mayıs 2024'te Son Buluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nisan 2023’te açıkladığı 25 metreküp ücretsiz doğalgaz uygulamasının, 1 Mayıs 2024’te sona ereceğini duyurdu. Bu nedenle, bu ay son kez 19,7 milyon haneye 150 liraya denk gelen 25 metreküp doğalgaz ücretsiz olarak verilecek.

Fatih Karahan'dan Tarih Verildi: Enflasyonda Önemli Bir Gerileme Bekliyoruz Fatih Karahan'dan Tarih Verildi: Enflasyonda Önemli Bir Gerileme Bekliyoruz

Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi Töreninde Açıklama Yapıldı

Erdoğan, Karadeniz’de keşfedilen 710 milyar metreküplük doğalgazın Filyos Doğalgaz İşleme Tesisinde karaya çıkarılması töreninde yaptığı açıklamada, konut abonelerinden 1 ay boyunca doğalgaz ücreti alınmayacağını ve 25 metreküplük kullanımın da 1 yıl boyunca ücretsiz olacağını söylemişti. Daha sonra yayımlanan kararname ile konutların yanı sıra ibadethane ve cemevi abonelerinin de bu durumdan faydalanması sağlanmıştı.

Toplam 6,4 Milyar Metreküp Ücretsiz Doğalgaz Dağıtılacak

Bu destek ile toplam 6,4 milyar metreküp doğalgaz, vatandaşlara ücretsiz olarak sunulmuş olacak. Ücretsiz 25 metreküp doğalgaz uygulaması, 1 Mayıs 2024 tarihinde sona erecek.

25 Metreküp Doğalgaz Ücretsiz Olacak

Konutlarda doğalgazın metreküpünün Türkiye ortalamasının (dağıtım bedeli ve vergiler dâhil) 6 lira olduğu baz alındığında, bu ay son kez konutlardaki mutfak ve sıcak su ihtiyacına denk gelen 25 metreküp ücretsiz olacak ve 150 liralık bedel faturalara yansımayacak.