Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kimyasal silah kullanımına dair açıklamaları nedeniyle tutuklanan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı'ya destek mesajı verirken, muhalefet kesimlerine eleştiri yöneltti. Demirtaş'ın Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar şöyle:

'MİLİTARİZMİN KUTSALLIĞINA İMAN ETMİŞ MUHALİF TAYFA'

1- Özgür tartışma ortamının yokluğu sadece AKP-MHP'nin baskısıyla ortaya çıkmadı.

Şebnem Hoca'nın siyasi ve yargısal linç operasyonuna açık hale getirilmesinde ordunun ve militarizmin kutsallığına iman etmiş muhalif tayfa da iktidar kadar sorumludur.

2- Yapılması gereken tek özgüvenli şey, bölgeye bağımsız bir heyet gönderip iftira dediğiniz şeyin tüm gerçekliğiyle ortaya çıkarılmasıydı.

Şebnem Hoca'yı hapse atınca kimyasal silah tartışmasını tüm dünyaya duyurmuş oldunuz. Allah size akıl fikir versin.

'KÖYLÜLERE DIŞKI YEDİRDİLER DESEM TERÖR PROPAGNADASI MI OLUR?'

3- Toz kondurmadığınız ordu 1960'ta, 71'de, 80'de, 28 Şubat'ta en ağır anayasal suç olan darbeyi bizzat yaptı desem beni de tutuklar mısınız?

4- TBMM resmi komisyon raporlarına göre 1990-97 arasında üç binden fazla Kürt köyünü zorla boşaltıp çoğunu yaktı desem?


Peki ya PKK militanlarının kulaklarını kesip koleksiyon yaptılar desem?

Kürt köylülerine dışkı yedirdiler desem "terör" propagandası olur mu?

'MİLİTARİST KAFALARINIZI SİVİLLEŞTİREREK İŞE BAŞLAYIN'

5- Tamam silaha, şiddete hep birlikte karşı çıkalım, barışı savunalım ama kimse bize postal yalayıcılığını demokratlık diye yutturmaya da kalkmasın.

Gazze'de Son Durum: BM, İsrail Ordusunu 'Kara Listeye' Ekledi Gazze'de Son Durum: BM, İsrail Ordusunu 'Kara Listeye' Ekledi

6- Değişim olacaksa önce militarist kafalarınızı sivilleștirerek işe başlayın, Şebnem Hoca'ya saldırarak değil, onu hapse atarak değil.