Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilerin Ramazan Bayramı ikramiyelerinin 2-5 Nisan tarihleri arasında ödeneceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'daki Haliç Kongre Merkezi'nde ‘’Türkiye Yüzyılı'nın Emekçileri İftar Programı'’nda konuştu. 

Bayram Tatilinin İlk Haftası: Trafik Kazalarında Ölenlerin Sayısı 66'ya Ulaştı Bayram Tatilinin İlk Haftası: Trafik Kazalarında Ölenlerin Sayısı 66'ya Ulaştı

Ramazan ayını hüzünle karşıladıklarını söyleyen Erdoğan, "Yakın çevremizde savaşların, çatışmaların, insani trajedilerin, krizlerin kol gezdiği sancılı bir dönemde bu mübarek günleri idrak ediyoruz. Bizler sevdiklerimizle, ailelerimizle iftar sevincini hamdolsun paylaşabiliyoruz. Ancak  şu an Gazze'de ve işgal edilmiş Filistin topraklarında kelimelerin kifayetsiz kaldığı büyük bir insani dram yaşanıyor. Bir kap sıcak yemeği, bir bardak temiz suyu dahi bulmanın lüks olduğu son derece acı verici, insanlık adına utanç verici günlere şahitlik ediyoruz. Yemen, Suriye, Sudan, Türkistan, Afganistan başta olmak üzere gönül coğrafyamızın farklı köşelerinde de kardeşlerimiz bu mübarek günlerde ağır imtihanlardan geçiyor" dedi.

Çalışanları enflasyona ezdirmediklerini savunan Erdoğan, "Çalışmak kadar emeğinin karşılığını da hakkıyla almanın öneminin hepimiz şuurundayız. İşçinin ücretini teri kurumadan ödeyiniz buyuran bir inancın mensupları olarak zaten başka türlü hareket etmemiz beklenemez. İBB Başkanlığımızdan itibaren biz de görev aldığımız her yerde çalışanların haklarının teslimi için çaba harcadık. Enflasyona karşı çalışanlarımızı ezdirmeme bir diğer prensibimizdi. 2024 yılında da bu hassasiyetimizi muhafaza ediyoruz" diye konuştu.

"Bölgesel krizlerin ve istikrarsızlıkların yol açtığı mali yükü en az şekilde insanımıza yansıtmanın derdindeyiz" diyen Erdoğan, "Bu anlayışla bir sosyal koruma ücreti olan ve çalışma hayatındaki ücret politikalarının en alt sınırını temsil eden asgari ücret 17 bin liraya çıktı. Böylece asgari ücrette bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 100 oranında artış oldu. Asgari ücret desteğini 700 liraya çıkararak ödemeyi sürdürüyoruz. Memurlarımızın aylıklarında ise 2024 yılı Ocak ayında enflasyon farkı ile birlikte yüzde 50'ye yakın bir artış sağladık. Bu rakamlarla en düşük memur maaşı, 2002 yıla göre reel olarak yüzde 300 oranında, nominal olarak 84 kat artış gösterdi" ifadelerini kullandı.

Emeklilerin bayram ikramiyelerinin 2-5 Nisan arasında ödeneceğini aktaran Erdoğan, şunları söyledi:

"Katlanarak artan emekli sayımıza rağmen, emeklilerimizin ücretlerinde de çok önemli iyileştirmeler yaptık. Daha önce olmayan bayram ikramiyesi uygulamasını getirerek emeklilerimize bayram sevinci yaşattık. Geçen sene emeklilerimizden gelen talepler doğrultusunda her bir emeklimize tek seferde 5 bin lira ödeme gerçekleştirdik. Bu yıl emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde de yüzde 50 artışa gittik. Ramazan Bayramı ikramiyelerini inşallah 2-5 Nisan arasında emeklilerimizin hesaplarına yatırmış olacağız." DUAR