CHP’nin sonbaharda yapılacağı tahmin edilen kurultayına en çok delege gönderen İstanbul’da, mahalle delege seçimleri tamamlandı. Seçimlerin başabaş geçtiği kentte, parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyen grupların önde çıktığı belirtildi. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, bazı ilçelerde "değişimciler", bazı ilçelerde de "genel merkezciler” net galibiyet elde ederken, bazı ilçelerde de birbirine denk sayıda delege çıktı.

CHP, sağlıkçılar için bir miting düzenlemeye hazırlanıyor CHP, sağlıkçılar için bir miting düzenlemeye hazırlanıyor

HANGİ İLÇEDE HANGİ GRUP ÖNE ÇIKTI?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen ve kendilerine “değişimciler” diye adlandırılan grup Beylikdüzü, Silivri, Tuzla, Fatih, Beyoğlu, Beşiktaş, Gaziosmanpaşa, Bahçelievler, Güngören ve Zeytinburnu’nda mahallelerin büyük bir kısmında kendilerine yakın delegeleri sandıktan çıkarmayı başardı.

RELATED VİDEO
Pause
Unmute
Remaining Time -1:29
Fullscreen
Buna karşın Kılıçdaroğlu’nu destekleyen gruplar ise Avcılar, Bakırköy, Küçükçekmece, Büyükçekmece, Kadıköy, Bağcılar, Pendik, Ataşehir, Arnavutköy, Çekmeköy, Sancaktepe, Şişli, Kâğıthane, Sarıyer, Sultangazi, Bayrampaşa, Kadıköy, Esenyurt, Eyüp, Ümraniye ve Beykoz’da başarı kazandı.

ÜÇ İLÇEDE 'BERABERLİK' ÇIKTI

Maltepe, Çatalca ve Üsküdar’da ise mahalle delege seçimlerinde kimse birbirine ağırlık sağlayamadı. İlçe başkan adayları ortaya çıkınca netlik kazanacağı söyleniyor.

Seçimlere müdahil olan belediye başkanlarından Kemal Deniz, Battal İlgezdi, Şerdil Dara Odabaşı, Şükrü Genç genel merkezi destekleyen belediye başkanları olarak ilçelerinde destekledikleri listeleri çıkartmayı başardılar.


Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen belediye başkanları arasında ise mahalle delege seçimlerinde Rıza Akpolat ve Mehmet Murat Çalık ilçelerine hakim olurken, yine bu kanattan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ile Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi destekledikleri listeleri seçtiremediler.

Bakırköy ve Küçükçekmece’de Kılıçdaroğlu destekçisi listeler birbirleri ile yarıştı. Delegelerin rengi aşağı yukarı belli olsa da ilçe başkanlığı seçimlerinde ittifaklar sonucu listeler parçalı çıkabilir. (Kaynak)