CHP, iktidarın yaptığı ve bazı hükümlülere açık cezaevine üç yıl erken geçme, buradan da tahliye imkânı veren infaz düzenlemesine ilişkin yeni hamle hazırlığı yapıyor.

Ekrem İmamoğlu: Darbecilere Yol Verenler Sorumlu Tutulmalı Ekrem İmamoğlu: Darbecilere Yol Verenler Sorumlu Tutulmalı

Halk TV canlı yayınına bağlanan CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, düzenlemenin iptali talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvuracaklarını açıkladı. Motorlu taşıtlara ek vergi getiren kanun teklifinin içine yeni 'infaz' maddelerinin eklenmesiyle son şekli verilen düzenlemeyi ayrı ayrı yargıya taşıdıklarını söyleyen Günaydın şöyle devam etti: "Biz düzenlemeleri parçaladık. MTV'yi bir ay önce yayınladığının 10. gününde AYM'ye taşıdık. Bu bir başarıdır. Geriye kadar düzenlemeler tamamlanmıştır. Partide sorumluluk bendedir. Hukukçulardan görüş alarak son halini verdik. Cuma günü AYM'ye götüreceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onaylamasıyla 15 Temmuz'da yürürlüğe giren düzenlemeye göre 31 Temmuz'a kadar cezaevinde bulunan bazı hükümlülere, açık cezaevine üç yıl erken geçme ve buradan da tahliye imkânı verildi.

Düzenleme "katiller, uyuşturucu satıcıları ve tecavüzcülerin serbest kalacağı, siyasiler ve gazetecilerin kapsam dışı bırakıldığı" eleştirileriyle tepki çekmişti. DUVAR