Amed’in Bismil ilçesine bağlı Şedade Mahallesi’nde 15 Haziran’da arazi anlaşmazlığı nedeniyle Taş ve Alyamaç aileleri arasında çıkan kavgada, Serhat, Halil, Orhan, Mehmet Can Taş ve Emin ve Selim Alyamaç kardeşler, Selim Alyamaç’ın oğulları Muhammed, Ömer ile yeğeni Yunus Alyamaç olmak üzere 9 kişi yaşamını yitirdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, gazetecileri tehdit eden siyasetçileri kınadı Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, gazetecileri tehdit eden siyasetçileri kınadı

Olayın ardından Bismil Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 3 savcı görevlendirildi. Savcılık tarafından başlatılan soruşturmada 26 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi. Olayla ilgili gözaltına alınan 7 kişinin jandarmada ifadeleri dün alındı. Dün akşam saatlerinde Bismil Adliyesi’ne sevk edilen 7 kişi, savcılık ifadelerinin ardında tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Mahkemeye çıkarılan 7 kişiden A.T., E.T. ve T.T. tutuklanırken, 4 kişi ise serbest bırakıldı. Soruşturma kapsamında hastanede tedavi gören M.A. ve A.A. da soruşturma dosyasına şüpheli sıfatıyla eklenirken, bir kişinin de emniyette işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.