Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun net 8 bin 506 lira olarak uygulanan asgari ücrete yapılacak artışı belirlemek için salı günü toplanması beklenirken, artan enflasyon karşısında Birleşik Kamu İş'ten "Asgari değil gerçek ücret istiyoruz" çağrısı geldi. Sendika, brüt 10 bin 8 lira olan asgari ücretin brüt en az 25 bin lira olması talebinde bulundu.

'AKP KRİZİ İZLEMEKLE YETİNİYOR'

Birleşik Kamu İş Genel Sekreteri Özgür Aras, ‘'Ülkede ekonomik kriz derinleştikçe milyonlarca emekçi enflasyon altında eziliyor. AKP iktidarı ise krizi izlemekle yetiniyor'' dedi.

RELATED VİDEO

Aras, TL'nin Eylül 2021'den bu yana TL yüzde 75 değer kaybettiğini hatırlatarak, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim döneminde en düşük memur maaşının 22 bin liraya çıkarılacağını vaat etti. Bu vaadin altında seçimden önce kamuda çalışan işçiler adına işçi sendikaları ile imzalanan toplu sözleşme ve ücret zamları yatmaktadır. Yapılan sözleşme memurlar aleyhine olumsuzluk yaratmıştır" ifadelerini kullandı.

Altının kilogram fiyatı 2 milyon 514 bin liraya çıktı Altının kilogram fiyatı 2 milyon 514 bin liraya çıktı

'EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI AÇLIK SINIRINI BİLE KARŞILAMIYOR'

Aras sözlerine şöyle devam etti:

"En düşük işçi ücreti brüt 15 bin liraya çıkarılmış ve üzerine yılın ilk yarısı için yüzde 45 oranında zam yapılmış, en düşük işçi ücreti 21 bin 750 lira olmuştur. Bu tutara temmuz ayı başında yüzde 15 oranında zam yapılacak ve en düşük işçi ücreti 25 bin liraya çıkacaktır.


Kamuda işçi ve memur arasında ücret adaletsizliği doğdu. 10 bin 440 lira düzeyindeki en düşük memur maaşı sefalet ücreti seviyesindedir. Açlık sınırını bile karşılayamamaktadır."