Geçtiğimiz aylarda Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “adil yargılama hakkı ihlali” kararından sonra Hakkari Belediyesi Eski Eşbaşkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi’nin yeniden yargılanmasına karar verilmişti. Hakkari 2. Ağır ceza mahkemesinde yeniden görülen davada Hakkari Belediyesi eski Eşbaşkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi’ye verilen 15 yıllık ceza 11 yıl 3’er aya indirilmişti. Avukatların yargıtaya yaptığı itirazla dosya tekrardan incelendi.

Hakkari'de Eşini Bıçakla Yaralayan Şahıs Tutuklu Kalacak Hakkari'de Eşini Bıçakla Yaralayan Şahıs Tutuklu Kalacak

Dün Yargıtay’da görülen karar duruşmasında DBP belediye eş başkanları Hatipoğlu ve Çiftçi 8.5 yılın ardından tutuklu bulundukları Diyarbakır Yüksek Güvenlikli cezaevinden tahliye edildi. Dosya kapsamındaki diğer 6 tutukluya ilişkin bilgi alınamadı.

Tahliye haberini alan yakınları eş başkanları karşılamak üzere Diyarbakır’a doğru yola çıktı

Eşbaşkanların avukatları, “Makul sürede yargılanma, yüzyüzelik ilkesi ile kişi hürriyeti ve güvenlik hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

AYM, eşbaşkanların duruşmada hazır edilmemesini, “Adil yargılanma hakkının ihlali” olarak değerlendirerek, açıklanan gerekçelerle yeniden yargılama kararı verdi. Dosya, Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yeniden gönderildi. AYM’nin adil yargılama hakkı ihlali sonrası yeniden yargılanan Colemêrg Belediyesi eski Eşbaşkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi’ye 11 yıl 3’er ay hapis cezası verildi. Yaklaşık 10 yıldır farklı birçok cezaevinde olan Eşbaşkanlardan Hatipoğlu, Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden, Çiftçi ise Diyarbakır Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nden tahliye edildi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Eski Belediye Eş Başkanları Dilek Hatipoğlu ve Nurullah Çiftçi, 23 Ağustos 2015'te çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Hakkari 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Mart 2016’da “Devletin birlik ve beraberliğini bozmak” iddiasıyla Hatipoğlu ve Çiftçi’ye 15’er yıl ceza verdi. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, eşbaşkanlar ve birlikte yargılandıkları 8 kişi hakkında verilen cezaları bozdu. Yeniden yapılan yargılamada, 26 Ocak 2018’de belediye eş başkanlarına 11 yıl 3'er ay hapis cezası verildi. Eş başkanların avukatları, “Makul sürede yargılanma, yüzyüzelik ilkesi ile kişi hürriyeti ve güvenlik hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. AYM, eşbaşkanların duruşmada hazır edilmemesini, “Adil yargılanma hakkının ihlali” olarak değerlendirerek, açıklanan gerekçelerle yeniden yargılama kararı verdi. Dosya, Hakkari 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yeniden gönderilmişti.