Hakkarigücü deplasmanda mağlup oldu Hakkarigücü deplasmanda mağlup oldu

Türkiye ve Kurdistan kentlerinde 31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlere sayılı günler kaldı. Seçim çalışmalarının büyük bir tempo ve coşkuyla sürdüğü adreslerden biri de Colemêrg. 2019 yerel seçimlerinde 2 bin 648 seçmeni olan, Colemêrg’in Gever (Yüksekova) ilçesine bağlı Bajêrge (Esendere) Beldesi’nde AKP, taşımaoylarla 950 oy, Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise 835 oy almıştı.  Beldeyi, 115 farkla "kazanan" AKP, 2023 genel seçimlerinde ise sadece 226 oy alırken, Yeşil Sol Parti bin 276 oy alarak büyük bir fark atmıştı. 
 
Belde de yapılan eğilim yoklamasıyla seçilen, Halkların Emek ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Bajêrge Belde Belediyesi Eşbaşkan adayları tüm usulsüz seçmen taşıma ve hilelerle alınan Bajêrge Belediyesi’ni büyük bir oy farkı ile geri almaya hedefliyor.
 
AKARSU: GERÇEK BELEDİYECİLİK İÇİN ADAY OLDUM 
 
DEM Parti Bajêrge Belde Belediyesi Eşbaşkan adayı Gülistan Akarsu, 1993 yılında aday olduğu beldede dünyaya geldi. Mersin Üniversitesi Yerel Yönetimler Bölümü mezunu olan Akarsu, siyasete beldedeki kadınların sorunlarını çözmek için DEM Parti ile başladığını belirtti. En büyük hedefinin “halk için gerçek belediyecilik” yapmak olduğunu ifade eden Akarsu, Bajêrge’yi kalkındırmak için birçok projelerinin olduğunu söyledi. Esendere Sınır Kapısı’nın belde için bir fırsat olduğunu ancak bunun değerlendirilemediğini belirten Akarsu, “Burada bir gümrük kapısı var. Bir açık pazar kurarak, hem kadınları hem gençleri istihdam etmek istiyoruz. Halkımızın en büyük talebi burada sınır kıpısının daha işler ve transit geçişlere açık olmasıdır. Bu kısıtlamalar kalkarsa beldemizi tekrar ticaret merkezi haline çevirebiliriz. Sınır kapısı varsa ticaret olmalıdır. Ticaret yoksa sınır kapısının bir anlamı yoktur” dedi. 
 
KADINLAR, ÖĞRENCİLER VE ÇİFTÇİLER İÇİN PROJELER
 
Kadınların ticarete katılabilmeleri için, “kadın gücü kooperatifleri” kuracaklarını belirten Akarsu, bununla birlikte kadınların kendi ürettikleri ürünleri direk alıcı ile buluşturacakları pazarlar kurmayı planladıklarını vurguladı. Akarsu, “Öğrenciler için ‘Kütüphane ve Dershane’ gibi merkezler yapmayı planlıyoruz. Tarım destek projeleri kapsamında sulama havuzları, seralar, soğuk hava depoları yapmak da projelerimiz arasında” diye konuştu.
 
'AKP’Yİ GÖNDERECEĞİZ’
 
AKP’nin kaybedeceğini fark edince 2019 yılındaki senaryolarını tekrar devreye koyduğunu belirten Akarsu, “Bajêrge halkından oy almayacağını anlayan AKP kirli oyunlara başvurdu. Beldemize sahte, taşımalı oylarla AKP tarafından birçok plan yapılıyor. Tüm tezgahlara karşı bizim de güçlü bir irademiz ve tecrübemiz var. AKP adayı tarafından verilen vaatlerin yerine getirilmediği, zenginlerin, zenginleştiği, fakirlerin ise daha da fakirleştiği bir durum söz konusu. Halk genel seçimlerde gerekli cevabı vererek AKP’yi istemediğini gösterdi. AKP’yi biz getirmedik ama biz göndereceği. 

Bajêrge’nin nasıl yönetileceğine bölge halkı karar verecek, Rize ve Trabzon gibi yerlerden getirilen taşıma oy sahipleri değil” ifadelerini kullandı.
 
SAFALI:  PAZAR ALANI İNŞA EDECEĞİZ 
 
Eşbaşkan adayı Fatih Safalı ise beldeye bağlı Şahê (Güvenli) köyünde 1988 yılında dünyaya geldi. 2019’da yerel seçimlerinde HDP’den Gever belediyesi Meclis üyesi seçilen Safalı, 2019-2021 yılları arasında HDP Gever ilçe yönetiminde de yer aldı. 
 
Beldenin turist geçişleri için önemli bir merkez olduğunu ifade eden Safalı, Türkiye’den İran’a giden ve gelen tüm yolcuların konaklama sağlayacağı tesisler kurmayı planladıklarını belirtti. Safalı, “İran ülkesine komşu olmamızdan kaynaklı ve aynı zamanda birinci sınıf bir gümrük sahamızın oluşunu fırsata çevireceğiz. Bu konuda bir çarşı planlaması yapıp, ‘Açık Pazar’ sahası olarak değerlendireceğiz. İnsanlar ürünlerini bu çarşıda, sabit ve barınaklı stantlarda müşteriye sunma imkânı bulacaktır. Belediyemizin İmar ve planlama müdürlüğü koordinesinde, sadece belde kadınlarının, ev ürünleri ve el sanatlarının sergilendiği, pazarlandığı ‘Emek Pazarı’ açacağız” diye konuştu.  Bajêrge Beldesi’nin tarihi İpekyolu’nun önemli bir güzergahı olmasına rağmen, halkın “muhtaç bıraktığını” belirten Safalı, güvenlikçi sınır politikaları nedeniyle durma noktasına gelen ticari hayatı canlandırmanın temel hedefleri olduğunu vurguladı. Beldeye bağlı halen birçok köye temiz olmayan su verildiğini ifade eden Safalı, “Köylerimize halen gitmeyen su, alt yapı ve yol imkanları ile ilgili en kısa sürede çözüm getirmeyi hedefliyoruz. Sınır kapısının canlandırılması ve yıllar önce yapıldığı üzere açık pazar projemiz ile beraber İran ve Türkiye arasında bir pazar alanı inşa etmeyi planlıyoruz. Doğaya, kadına, emekçiye, çocuklara ve yaşlılara yönelik projelerimiz olacak” diye konuştu.
 
'HIRSIZLAR DEĞİL HALKIN EVLATLARI KAZANACAK'
 
Taşıma seçmenler ile AKP’nin belediyeyi alamayacağını vurgulayan Safalı, “Taşımalı kişilerin özenle seçildikleri çok aşikâr. Yerel halkın bin 714 civarında oyu var. Ne yaparlarsa yapsınlar, hangi hileye başvururlarsa da kaybedecekler. Bu oy hırsızlarına Esendere halkından tek bir oy dahi gitmemeli. Bunların Esendere halkına zerre kadar saygısı olsa, binlerce kilometre öteden askerleri buraya taşıyıp, bütün umutlarını taşıma oylara bağlamazlardı. Herkes bilsin ki oy hırsızları değil, halkın evlatları kazanacak. Çünkü burada yaşayan, üreten ve bedel ödeyen biziz. Tarihimize de belediyemize de en iyi şekilde sahip çıkacağız” dedi.
 
BELDE SAKİNLERİNE ÇAĞRI 
 
Tartışmaya mahal bırakmayacak bir oranla kazanacaklarını söyleyen Safalı, “Rant için, para için, maaş için, ihaleler değil, hayatının her anında adalet için mücadele etmiş ve bu uğurda canını feda etmiş olan Avukat Erdal Safalı, Barış anneleri Sûsin Akçelik, Adalet Safalı ve Cihan Akçelik için kazanacağız. Bütün ailelerin gözü bizde, bizlerden bir armağan bekliyorlar. Onlara en büyük armağanımız, hırsızları ve talancıları bu bölgeden söküp atmak olacak. Halkımıza sesleniyorum; sizlere yıllardır yalan söyleyen, muhtaçlaştıran, sınır kapısını tamamen kapatan, sizleri açlığa ve göçe mahkum eden AKP ve yereldeki temsilcilerine hak ettiği cevabı sandıkta verin. 14 Mayıs 2023 seçimlerinde yaptığımız gibi onları tarihin çöp sepetine gönderelim” şeklinde konuştu. 
 
MA / Mazlum Engindeniz