Anaokullarına ücretsiz bir öğün yemek uygulaması 14 Eylül 2026 tarihine ertelendi. Karar Resmi Gazete’de bugün yayımlandı. Karara göre ‘Okul Gıdası Hakkında Tebliğ’de geçici birinci fıkra değiştirildi. Birinci fıkraya göre okullarda 11 Eylül 2023’te ücretsiz bir öğün verilmesi yer alıyordu.

ÜCRETSİZ ÖĞÜNDEN 5 MİLYON ÖĞRENCİ YARARLANACAKTI

TÜİK Verilerine Göre Potansiyel İl Olabilecek 25 İlçe Yüksekova'da var TÜİK Verilerine Göre Potansiyel İl Olabilecek 25 İlçe Yüksekova'da var

Yaklaşık 5 milyon öğrencinin yararlanmasının öngörüldüğü ve hazırlıkların yapıldığı ücretsiz bir öğün yemek uygulaması üç yıl daha ertelendi.

ekran-goruntusu-2023-09-28-110945.png

Artı Gerçek’in ulaştığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün onayıyla 81 ile gönderilen resmi yazıda, yönetmelik değişikliği yapılmıştı. Değişikliğe göre yalnızca 6 Şubat Maraş depremlerinden etkilenen 11 kentte anaokulu öğrencilerine yemek verileceği ifade edilmişti. Kamuoyunda tartışma yaratan karar sonrası, okul yönetimleri velilere gönderdiği mesajlarda beslenme çantalarının veliler tarafından hazırlanması gerektiği, bakanlığın ücretsiz yemekle ilgili tasarrufunun olmayacağı bildirilmişti.

Bakanlık tarafından dağıtım yerlerine gönderilen yazıda ise şu ifadeler yer almıştı: “2023-2024 eğitim öğretim yılında deprem felaketinden etkilenen 11 ilde (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa) 11 Eylül 2023 tarihinden itibaren resmî okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden tüm çocuklara haftanın 5 günü, günlük bir öğün beslenme verilmeye başlanacak.” ArtıGerçek