Enkaz altından 2 işçi kurtarıldı, 1 kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor Enkaz altından 2 işçi kurtarıldı, 1 kişi için arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

Amed Kent Konseyi, 8 yılı aşkın kayyım sürecinin ardından ilk kez Yenişehir ilçesinde ki Çand Amed’de 29’uncu Olağan Toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya, Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanları Serra Bucak, Doğan Hatun ile kayyımla görevlerinden alınan eski belediye eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Hülya Alökmen Uyanık ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri katıldı. 
 
Toplantıda divan başkanlığına Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, üyeliklere ise Rosa Kadın Derneği Başkanı Suzan İşbilen ve ÖHD üyesi Rıza Polat seçildi.
 
Toplantının açılışını yapan Amed Baro Başkanı Nahit Eren, kayyımlarla kentin ortak bilincini ortadan kaldırılmaya çalışıldığını ve kent dinamiklerinin kararlardan uzak tutulduğunu söyledi. Kayyımla atamakla yeni bir başkan seçmenin amaçlanmadığını belirten Eren, “Amaç bu kentin dinamiklerinin söz sahibi olmasının önüne geçmektir. Bunu başardıklarını sandılar ama bu kent ortak yaşam bilincinden asla vazgeçmeyecek. Kayyım demokrasiye net bir darbe olan, seçme-seçilme hakkına dönük bir uygulamadır. Başta Wan’da kendini gösterdi. Ama bu uygulamaya çok ciddi bir tepki ortaya çıktı. Hukuk eliyle yapılmak istenen darbe toplum mücadelesiyle geri çekildi. Şu anda Colemêrg’te bu uygulanıyor” dedi. 
 
‘KENT DİNAMİKLERİNİN YÖNETİMDE YER ALMASI ENGELLENDİ’
 
Kent Konseyinin çalışmalarının yer aldığı sinevizyon gösterimi yapıldı. Gösterim sonrası konuşan Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Serra Bucak, kayyıma rağmen Amed’de zorlu süreçlerde gelişen dayanışma ruhuna dikkat çekti. Bucak, sivil toplum ve yerel yönetimlerin bağının koparılmaya çalışılmasına karşı birlikte mücadele edeceklerini belirtti. 
 
Amed Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Doğan Hatun, 8 yıldır Amed’deki kurumların yönetimde yer almasının kayyım tarafından engellendiğini ifade ederek, tüm kent dinamikleriyle birlikte çalışmalara başlamak gerektiğini vurguladı. Hatun, kent dinamikleriyle sorunların daha çabuk çözülebileceğine işaret ederek, “Bu kenti kurumlarımızla ve halkımızla birlikte yöneteceğiz” dedi.
 
‘SİZE YOLDAŞ OLMAK İÇİN GELDİM’
 
Amed Büyükşehir Belediyesi eski Eşbaşkanı Gültan Kışanak, kentin doğal dinamiklerine aykırı bir şekilde kente dıştan müdahale edildiğini belirterek, halkın bu müdahaleyi kabul etmeyerek, seçimlerde iradesini yeniden gösterdiğini kaydetti. Kışanak, “Ben buraya ‘Nerede kalmıştık’ sorusunu söylemek için değil, ‘neredeyiz’ ve ‘nereye doğru gidiyoruz’u görmek için geldim. Bu kentin direnen dinamiklerini görmek, size yoldaş olmak için geldim. Bu toprakların mayasında yerel yönetim var ve biz bu mayayı kaybetmedik. Bu kent kendisini yönetme ve kendini geliştirme iddiasını koruyor. Bu kentte bu misyonun ağırlığıyla hareket etmek ve gerekliliğini yerine getirmek noktasında büyük bir sorumluluk altındayız” dedi. 
 
Amed Büyükşehir Belediye eski eşbaşkanlarından Hülya Alökmen Uyanık, her zaman zulüm altında olan Amed’in, kardeşlikten, barıştan yana tutum aldığını kaydederek, farklı kimlik ve inançların birlikte yaşayabildiği kentte egemenlerin hafızasızlaştırmayı dayattığını söyledi. 
 
 Ardından kent konseyi divan başkanlığı ve yürütme kurulu üyeleri seçimine geçildi. Eşbaşkanlık için önerilen Serra Bucak ve Doğan Hatun oylamayla başkanlığa seçildi. Eleştiri ve önerilerin alındığı tartışma sonrası sivil toplum örgütü ve meslek odası temsilcisinin temsilcisi olan 26 kişi Amed Kent Konseyi Yürütme Kurulu’na seçildi.