Muhalif avukatlar yargı kıskacında Muhalif avukatlar yargı kıskacında

İstanbul’da Üsküdar Belediye Meclisi, Mehmet Akif Ersoy ve Yavuztürk mahallelerindeki kentsel dönüşüm için AKP’li başkan Hilmi Türkmen’e yetki verdi. Başkan, yetkiyi dilediği kişiye devredebilecek.

AKP’li Üsküdar Belediyesi, Mehmet Akif Ersoy ve Yavuztürk mahallelerinin kentsel dönüşüm sürecinde tartışma yaratacak bir karara imza attı. İlçe meclis gündemine gelen “çalışmalarda başkana yetki verilmesi ve yetkinin başkanın dilediği kişiye devredebilme” teklifi AKP ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi. Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre CHP’li üyeler karara itiraz etti.

AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin eylül ayı meclis toplantıları gündemine Mehmet Akif Ersoy ve Yavuztürk mahallelerinin kentsel dönüşüm projesine ilişkin yetki devri talebi geldi. Teklifte iki mahallede bölge sakinlerinin “kat karşılığı inşaat yöntemiyle kentsel dönüşüm projesi hazırlanması ve 6306 sayılı kanun kapsamında kentsel dönüşüm hizmetlerinin belediyece yürütülmesi için yoğun taleplerin geldiği” ifade edildi.

‘DİLEDİĞİ KİŞİ’

Belediye kanununa atıfta bulunulan teklifte “fen ve sanat norm ve standartlarına uygun, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini teşkil etmek üzere belediyemizce kentsel dönüşüm projelerinin geliştirilmesi ve kat karşılığı inşaat yöntemiyle mülkiyet sahipleri ile sözleşmeler yapılması hususunda belediye başkanına yetki verilmesi ve söz konusu yetkinin belediye başkanı tarafından dilediği kişiye devri”ne ilişkin karar alınması istendi.

YETKİ, AKP VE MHP’LİLERİN OYLARIYLA VERİLDİ, MUHALEFETTEN İTİRAZ

Yetki, AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla verildi. CHP karara muhalefet şerhi koyarak “ret” oyu kullandı. İlçe belediyesinin CHP’li Meclis Üyesi Nuray Kılıç karara neden “ret” oyu kullandıklarını “Teklifte geçen ‘dilediği kişi’ ifadesi kuşku verici ve dolayısıyla rahatsız edici. Yani bu şekilde her türlü ihtimal söz konusu olabilir. Yetki devri yapma ihtimalinde şahıs isimleri belirtilerek bu teklifin hazırlanması mümkündü” ifadeleriyle açıkladı.