- İHD Adana Şubesi'nin İnönü Parkı'nda düzenlediği "Hakikat ve adalet arayışının mekanı Galatasaray Meydanı Cumartesi Anneleri'nindir" konulu basın açıklamasına polis Adana Valiliği'nin yasak kararı nedeniyle izin vermedi. Açıklama için parkta toplanan dördü avukat 39 kişi gözaltına alındı.

MHP'nin Hedefindeki 154 Kişi Kimler? MHP'nin Hedefindeki 154 Kişi Kimler?

Gözaltına alınanlar arasında İHD Adana Şube Başkanı Yakup Ataş, eski İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, avukat Tugay Bek, Eğitim Sen Adana Şuba Başkanı Hüsesyin Kaya, SES Adana Şube Başkanı Enis Akyüz, HDP Adana İl Eş Başkanı Helin Kaya, Adana Ekoloji Platformu Başkanı Yaşar Gökoğlu da bulunuyor.

RELATED VİDEO
Play Video
whatsapp-image-2023-08-12-at-12-13-54.jpeg

'TÜRKİYE , BU PERVASIZLIĞI YAPANLARLA BİR GÜN HESAPLAŞACAK'

Eski Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, müdahalenin ardından Artı Gerçek'e konuştu. Çıtırık, " Bunu yapanlar hakkında yargıda hesaplaşmamız da gerekmektedir. Bu zihniyeti bir kez daha protesto ediyor, kınıyorum. Sonuçta faşizmle yönetilen ülkelerde, otoriter-totaliter yönetimlerde isim değişikliklerinin bir önemi yoktur. Gitmiştir Süleyman (Elban), gelmiştir Adana'ya Yavuz Selim (Köşger). Sonuçta her ikisinin de zihniyeti aynıdır. Aynı olduğunu da 24 saat içinde kanıtlayabilmiştir. Bu süreçlerin hepsinin takipçisi olacağız. Türkiye, bir gün bu pervasızlığı, cüretkarlığı gösterenlerin hepsiyle yargı önünde iyisiyle-kötüsüyle hesaplaşacaktır" dedi.


whatsapp-image-2023-08-12-at-13-07-31.jpegMengücek Gazi Çıtırık
'TOPLUMSAL MUHALEFETTEKİ DAĞINIKLIK GİDERİLMELİ'

Cumartesi Anneleri'nin Galatasaray Meydanı'daki eylemine yargı kararlarına rağmen haftalardır izin verilmemesini eleştiren Çıtırık, şöyle devam etti: "Maalesef siyasi iktidar hiçbir zaman hukuku içselleştirememiş, hukuku kendisine hep bir ayak bağı olarak görmüştür. Eğer bugün polis, şiddetini bu düzeyde artırıyorsa en baştakine olan güvencesinden dolayı. Güvendiği yer, 'Ben Anayasa Mahkemesi'nin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararlarını tanımıyorum' diyen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin başıdır. O polis de işte bugün yurttaşa her türlü kötü muamelesini sergiliyorsa, şurada gölgede oturan yurttaşa 'Kalk, defol git' deme cüretini gösteriyorsa, onların hepsinin güvendiği yerler en tepedeki oturanlardır. Türkiye'nin bir an önce bu sürecin içerisinden çıkabilmesi için toplumsal muhalefetteki dağınıklığını mutlaka gidermesi gerekmektedir."

VALİLİĞİN YASAK GEREKÇESİ: 'KAMU HUZURU'

Adana Valiliği geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu hafta da açıklamaya yasak getirmişti. Valiliğin açıklamasında, "Eylem ve etkinliklerin yaya ve araç trafiğinin kısmen veya tamamen engellediği, kamu huzur ve esenliğinin tehlikeye düşürüldüğü ve başkalarının hak ve hürriyetlerinin kısıtlandığı gözlemlenerek tespit edilmiştir" denildi. Açıklamada ayrıca, "Halkın yoğun olduğu alışveriş merkezleri, kamu hizmeti görülen bina vb. kuruluşların çevresi, kaldırım ve cadde üzerlerinde yapılan basın açıklaması ile benzeri eylemler, bu etkinliği düzenleyenler ve o civarda bulunan halkın güvenliği açısından sakıncalar doğurabilmektedir" ifadesine yer verildi.

GEÇEN HAFTA DA MÜDAHELE OLMUŞTU

Geçtiğimiz hafta da İHD Adana Şubesi tarafından Cumartesi Anneleri'ne destek vermek için yapılacak basın açıklaması valilik tarafından yasaklanmış, aralarında avukatlarında bulunduğu 18 kişi kişi darbedilerek gözaltına alınmıştı.