Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Ocak 2023’e kadar Türkiye’nin doğu sınırındaki 83 bin kara mayınının temizlenmesi amacıyla, bugün 18,6 milyon euro tutarındaki projenin açılışını yaptı.

AB, UNDP ve Milli Savunma Bakanlığı Milli Mayın Faaliyet Merkezi (MAFAM) işbirliğiyle kara mayınlarının temizlenmesi için hazırlanan proje kapsamında Iğdır’ın Aralık ilçesindeki Küçük Ağrı Dağı eteklerinde bulunan İran sınırında tören düzenlendi.

Trump'a suikast girişimi: Saldırganın kimliği açıklandı, bir tanık polis ve Gizli Servis'i uyardığını söyledi Trump'a suikast girişimi: Saldırganın kimliği açıklandı, bir tanık polis ve Gizli Servis'i uyardığını söyledi

Vali Hüseyin Engin Sarıibrahim, törende yaptığı konuşmada, mayınların insani açıdan endişe verici olduğunu belirtti. Türkiye’nin de taraf olduğu Ottowa Sözleşmesi gereğince ülkenin bu “sinsi düşman”dan kurtulmasını istediklerini dile getiren AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut da şu ifadeleri kullandı:

“Bu mayın dünya genelinde gerçekten çok büyük zararlar vermekte. Sınır koruma anlamında mayın kullanımı modası geçmiş, insani olmayan bir yöntem. Bu yüzden artık bu bölgede biz Türk ortaklarımızla yakın iş birliği içerisinde işlemlerimizi yürütüyoruz. Türkiye’nin doğu ve güney sınırında, hem bu şehrinde hem de diğer şehirlerinde, özellikle de İran sınırında bu faaliyetler yürütülüyor.”