Erdoğan ve Esad, Bağdat'ta Buluşacak Erdoğan ve Esad, Bağdat'ta Buluşacak

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Elîh Milletvekili Zeynep Oduncu, yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek yargılanan Mezopotamya Ajansı (MA) ve JİNNEWS muhabirlerine verilen toplamda 50 yılla yakın hapis cezasına Meclis’te tepki gösterdi.
 
AKP’nin, hakikati ortaya çıkaran gazetecilere karşı yargıyı sopa olarak kullandığını ve verilen son cezanın da bunun kanıtı olduğunu ifade eden Oduncu, katledilen Musa Anter (Apê Musa) ve ardıllarını anımsattı. Buna rağmen özgür basın çalışanlarının hakikat arayışında vazgeçmediğini belirten Oduncu, “Yine durduramayacaksınız! Baştan bunu söyleyelim. Hakkında hapis cezası verilen gazetecilerden Selman Güzelyüz, daha üç gün önce evlendi. Devlet, bir gazeteciye gazetecilik yaptığı için düğün takısı olarak hapis cezası verdi” diye konuştu.
 
’41 GAZETECİ CEZAEVİNDE’
 
50 yılla yakın cezaya gizli tanık beyanlarının gerekçe gösterildiğini paylaşan Oduncu, bu gizli tanığın ise duruşmada dinlendiğini ancak gazetecileri tanımadığının ortaya çıktığına dair bilgiyi paylaştı. Mahkemenin buna rağmen gazetecilere ceza verdiğine dikkati çeken Oduncu, “Çünkü iktidarın arka bahçesine dönen yargı, sadece siyasallaşmakla kalmamış mahkeme salonları da adeta birer tiyatroya dönüşmüştür. Bugün itibariyle en az 41 gazeteci cezaevinde bulunurken, dışarıdaki gazeteciler açısında da ülke, böylesi kararlarla açık bir cezaevine dönüştürülüyor. Dün sonuçlanan davadaki karar, Kürt sorunundaki çözümsüzlük hali ve tecridi işleyen ve bunu gündeme getiren gazetecilerin cezalandırılmasıdır” dedi.
 
‘HAKİKATİN ÜSTÜNÜ ÖRTEMEYECEKSİNİZ’
 
Oduncu, “Ancak bu kararla, hakikatin üstünün örtemeyeceksiniz, Kürt gazetecilere de geri adım attıramayacaksınız. Hakikat bir sel gibidir, önüne hangi bendi koyarsanız yıkılır” dedi.