İsrail ve Hamas arasında varılan 4 günlük geçici ateşkes ve rehine takası bugün Türkiye saatiyle 08.00'de yürürlüğe girdi. Ateşkesin başlamasının ardından Gazzelilerin evlerine dönmek için yola çıktığı görüldü.

El Cezire’nin Gazze’nin güneyindeki Han Yunus’tan aktardığına göre, haftalardır Gazze’nin güneyindeki Birleşmiş Milletler (BM) okullarında ve hastanelerde kalan yerinden edilmiş Filistinliler evlerine gitmek üzere bu sabah itibarıyla yola çıkmaya başladı.

El Cezire muhabiri Wael Dahdouh’a konuşan bir kişi, “Yıkılmış da olsa eve gitmek istiyorum. Orada kalmak istiyorum. Orada ölmek istiyorum” ifadelerini kullandı. Başka bir kişi ise “Bu günlerin daha da uzamasını, bir-iki günlüğüne güvende hissedebilmeyi umuyorum” dedi.

Han Yunus’tan izlenimlerini paylaşan gazeteci Hani Mahmoud da “Bir mutluluk ve iyimserlik hissi var ama bu aynı zamanda ihtiyatlı bir iyimserlik çünkü 48 gün boyunca sürekli devam eden hava saldırıları ve ölümlerin ardından pek çok Filistinlinin etrafı yıkım, kan ve sevdikleri ile aile üyelerinin cesetleriyle çevrili” diye konuştu. Mahmoud, “Ateşkes, insanlar bir an durup birbirlerini, evlerini ve eşyalarını kontrol etmek istediği bir zamanda geldi” dedi.

Galatasaray'ın eski futbolcusu Lucas Podolski Almanya'da döner milyoneri oldu Galatasaray'ın eski futbolcusu Lucas Podolski Almanya'da döner milyoneri oldu

EL CEZİRE: İSRAİL ORDUSU 'KUZEYE GİTMEYİN' DİYEN BRÖŞÜRLER ATTI

Öte yandan, İsrail ordusu ateşkesin başlamasının hemen ardından Gazzelilere Gazze Şeridi’nin kuzeyinin ‘hâlâ tehlikeli bir savaş bölgesi’ olduğunu belirterek kuzeye doğru gitmemeleri çağrısı yapmıştı. Hamas’ın geçici ateşkes sırasında Filistinlileri kuzeye gitmeleri konusunda teşvik edebileceğini savunan ordu, böyle bir durumda kalabalığı dağıtmak için ‘hazırlıklı’ olduklarını bildirdi. El Cezire’ye göre, İsrail ordusu, Filistinlileri kuzeye gitmemeleri konusunda uyaran broşürler de attı.

Reuters haber ajansı da Lübnan’ın Al Mayadeen TV kanalına dayandırdığı haberinde, geçici ateşkesin başlamasından bu yana Gazze’den hiçbir bomba sesi gelmediğini ancak İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’nin kuzeyine geçmek isteyen Filistinlilere engel olduğunu aktardı. El Cezire’ye göre, askerler yaşanan böyle bir olay sırasında ateş açtı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadığıyla ilgili bilgi verilmedi.DUVAR