Yokluk içinde yaşayan Efrinli aile destek bekliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yokluk içinde yaşayan Efrinli aile destek bekliyor
Abone ol
Yaklaşık 7 yıldır İstanbul’da ikamet eden Efrinli Muhammed Cemil Hebdo ve eşi Hêvî Henan, hastalık nedeniyle çalışamıyor. Aile, tekstil çalışanı tek kızın geliri ile zor şartlarda hayat mücadelesi veriyor.

ağcılar’da ikamet eden Efrinli aile, Suriye’deki kriz ve savaş nedeniyle varını yokunu bırakıp göç etmek zorunda kalan binlerce aileden biri.  

Efrin’in Ênheceriye köyünden 7 yıl önce İstanbul’a göç eden Muhammed Cemil Hebdo, belinden geçirdiği fıtık ameliyatı nedeniyle iş göremez durumda.

Eşi Hêvî Henan ise henüz 36 yaşında olmasına rağmen 10 yıl önce geçirdiği felç yüzünden yerden kalkamıyor.

Rûdaw’a konuşan 5 çocuk annesi Hêvî Henan Hemdo, “Sesim tüm dünyaya ulaşsın istiyorum. Allah rızası için çocuklarımın hatırına bize yardım edilsin. Burada halimizden hiçbir şey anlamıyoruz. Benim çocuklarımım hepsi de kız çocuğu. Kalkıp çocuklarıma yardım etmek istiyorum ama yapamıyorum. Kızlarım bayram için kıyafet almaya gittiklerinde ağlayarak eve dönüyor. Neden herkesin annesi var, bizimki yok diyorlar. Ağlıyorlar ciğerim yanıyor, kızlarım için bir şey yapamıyorum. Eşim de çalışamıyor” dedi.

İstanbul’da kış yaklaşıyor ve bu mevsimde soğuklar kendisini hissettirmeye başlamış. Doğalgaz açacak imkanları olmadığı için evi bazen küçük bir elektrikli soba ile ısıtıyorlar.

Hêvî ve eşi Muhammed 5 kız çocuğu sahibi. Kızların ikisi evlenip ayrılmış. Küçük olanlar okulu bırakmış, evde kalan büyüğü ise tekstil işinde çalışarak ailenin geçimini sağlamaya çalışıyor.

Baba Muhammed Cemil Hebdo, eşi Hêvî’nin tedavisi için İstanbul’a geldiklerini ancak imkan olmadığı için gerçekleştiremediklerini söyledi.

Hebdo, “Vallahi idare edemiyoruz. Zor bela faturalarımızı ödüyoruz. Kiralar yüksek. Tek istediğimi eşimin sağlığına kavuşması. O olursa başka da bir şey istemiyorum” dedi.

Evin pancerisinden de ailenin içinde yaşadığı yoksulluk rahatça görülebiliyor. Efrinli aile, kış şartları baskın gelmeden kendilerine yardım edilmesini bekliyor.

Evin kızı Wesla Muhammed, “Okuldan para istiyorlar. Paramız yok. Annemin iyileşip yürümesini istiyorum. Birlikte bayramda gezelim istiyorum. Ama olmuyor” diye konuştu.

Hêvî Henan, tedavisi için yardımseverlerin el uzatmasını bekliyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MİT raporundaki Yeşil ve Öcalan'a operasyonÖnceki Haber

MİT raporundaki Yeşil ve Öcalan'a operas...

Kobani Davası Başkanı görevden alındıSonraki Haber

Kobani Davası Başkanı görevden alındı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar