SGK, ödenek ve prim rakamları açıklandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SGK, ödenek ve prim rakamları açıklandı
Abone ol
SGK, 2022'de Genel Sağlık Sigortası primini aylık 150 lira, emzirme ödeneğini 316 lira, cenaze ödeneğini 1250 lira, geçici iş göremezlik ödeneğini ise günlük 166 lira olarak duyurdu.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2022'de Genel Sağlık Sigortası (GSS) primini aylık 150 lira, emzirme ödeneğini 316 lira, cenaze ödeneğini 1250 lira, geçici iş göremezlik ödeneğini ise günlük 166 lira olarak duyurdu.

Kurum'dan yapılan açıklamaya göre sigortalı bir işte çalışmayan veya herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayanlar, 2022'de ayda 150 lira (yıllık 1800 lira) Genel Sağlık Sigortası (GSS) primi ödeyerek kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler için sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

GSS primini ödeyecek maddi gücü olmayanların ise ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekecek. Gelir testi yaptıranların aile içinde kişi başına düşen geliri brüt asgari ücretin üçte birinin altında ise GSS primleri devlet tarafından karşılanacak. Bu kişiler devlet ve üniversite hastanelerine başvurduklarında sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilecek.

EMZİRME ÖDENEĞİ 84 LİRA ARTIRILDI

Doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilen emzirme ödeneği, yeni yılla birlikte 232 liradan 316 liraya yükseltildi.

Emzirme ödeneğinden faydalanabilmek için 4A'lı (SSK) çalışanların doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları priminin yatmış olması, 4B'li (Bağ-Kur) çalışanların ise doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları priminin yatmış olmasının yanında prim borcunun bulunmaması gerekiyor.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ 1250 LİRA OLDU

İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen ya da sürekli iş göremezlik geliri, malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken ölenlerin ve en az 360 gün prim bildirilmiş olup da ölen sigortalıların hak sahiplerine verilen cenaze ödeneği, 2022 yılı için 1250 lira oldu.

Asgari günlük kazanç üzerinden hesaplanarak, iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık halleri nedeniyle istirahatli olan sigortalılara verilen geçici iş göremezlik ödeneği, 2022'de sigortalıların istirahatli bulundukları günlerde 166,80 lira üzerinden hesaplanacak.

Çırak ve öğrenciler için ise bu hesaplama 83,40 lira asgari üzerinden yapılacak. Bu artıştan, rapor kullanmaya 2021 yılında başlamış olanlar da yararlanacak.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Diyarbakır'daki 'Bahçeli Ormanı'na tepki: Kürt halkına hakaretÖnceki Haber

Diyarbakır'daki 'Bahçeli Ormanı'na tepki...

WHO: Altı-sekiz hafta içinde Avrupa nüfusunun yarısından fazlasına Omicron bulaşacakSonraki Haber

WHO: Altı-sekiz hafta içinde Avrupa nüfu...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar