Sancar'dan Bahçeli'ye 'kapatma' yanıtı: 'Tonlarca kilit getirseniz hepsini açarız'

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Sancar'dan Bahçeli'ye 'kapatma' yanıtı: 'Tonlarca kilit getirseniz hepsini açarız'
Abone ol
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, AYM'ye HDP'yi kapatma çağrısı yapan Devlet Bahçeli'ye grup toplantısında cevap verdi: 'Tonlarca kilit getirseniz hepsini açarız'

- HDP Eş Genel başkanı Mithat Sancar, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Anayasa Mahkemesi'ni hedef alarak, "HDP kapatılmalıdır, hem de vakit kaybetmeksizin" sözlerine partisinin grup toplantısında cevap verdi. Bahçeli'nin AYM'ye şantaj yaptığını söyleyen Sancar, "Öyle anahtarlar var ki elimizde koyduğunuz her kilidi çatır çatır açarız. Tonlarca kilit getirseniz hepsini açarız" dedi.

Konuşmasında partisinin seçimlere hazır olduğunu da belirten Sancar, "bu seçim kararının açıklanacağı an cumhurbaşkanının görevden affını isteme anına dönüşecektir" şeklinde konuştu.

RELATED VİDEO
Mithat Sancar konuşmasında HDP'nin cumhurbaşkanı adayını da tarif etti; "Bu topraklarda yaşayan tüm halkların inançların kimliklerin kültürlerin cinsel yönelimlerin adayını arıyoruz, adayını tartışıyoruz, böyle bir aday çıkarmak istiyoruz. İşçilerin emekçilerin ezilenlerin alın teri dökenlerin adayı olacak bir isim. Kadınların gençlerin ekolojistlerin temsilcisi olacak bir ses" dedi.

GRUP TOPLANTISINA İTTİFAK BİLEŞENLERİ DE KATILDI

HDP'nin bu haftaki grup toplantısına, Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinden Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, Genel Başkan Yardımcısı Selma Gürkan, Ankara İl Başkanı Şükran Doğan, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk, Genel Sekreteri Emre Öztürk, EHP Sözcüsü Özge Akman, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu üyeleri Perihan Koca, Juliana Gözen, Pelin Kahiloğulları, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) Sözcüsü Barış Kayaoğlu, yöneticileri Erdal Ataş, Dilşat Cambaz Kaya, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ve Genel Başkan Yardımcısı Doğan Ergün’ün yanı sıra Kurdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Bayram Bozyel, Genel Başkan Yardımcısı Celal Yıldız, PM üyesi Haydar Cihaner katıldı.

Sancar’ın konuşması şöyle:

"Zorlu olduğu kadar umutların ve heyecanın da giderek yükseldiği bir atmosferde seçim sürecine hazırlanıyoruz. Hayatımızı umudumuzu geleceğimiz ekmeğimizi ve sabrımızı tüketmek isteyen bu iktidar düzeninin, bu rejimi bir an önce gönderecek olmanın hayali bile o kadar güzel ki. Gidişlerinin nasıl muhteşem olacağını anlatmaya bile gerek yok. Milyonlar hak ve özgürlük meşalelerini yakmışlar o güzel günü bekliyorlar. Kutsal bir yürüyüş bu ve başarıyı mutlaka getirecek güçlü bir irade bu. Seçim tarihi aşağı yukarı netleşti. AKP genel başkanı 14 mayıs olarak açıkladı. Bugüne kadar zamanında olacak diyordu her sözü gibi bundan da caydı. Bizler HDP ittifaklarımız halkımız hangi tarihte yapılırsa yapılsın bu seçime hazırız. Bu seçim kararının açıklanacağı an cumhurbaşkanının görevden affını isteme anına dönüşecektir. Seçimlerde de halk en büyük kararı verecek ve bu düzene noktayı kalın bir şekilde koyacaktır. Bundan da şüpheniz olmasın. Seçimlere biz hazırız, halklarımız hazır, Türkiye hazır. Bu kötülük düzeninden, bu ucube sistemden kurtulmak isteyen milyonlar hazır.

'BU SEÇİM BİR REJİMİ OYLAMA SEÇİMİ OLACAKTIR'

Bu kez iktidarına atı alıp Üsküdar'ı geçmesi o kadar kolay olmayacak. Atı da Üsküdar'ın yolunu da bulamayacaklar. Önümüzdeki seçimler bir seçimin ötesinde anlama sahiptir. Bunun iktidar da farkında. Sadece bir parlamenter ve cumhurbaşkanlığı seçimi olmayacak. yaşamak istediğimiz ortak geleceğin belirlenmesi seçimi olacaktır. Bu seçim bir rejimi oylama seçimi olacaktır.

Sömürü, baskı inkar, savaş ve talan üzerine kurulu rejim mi; hak, özgürlük, emek, demokrasi, barış ve adalet üzerine kurulu bir gelecek mi istiyoruz? İşte bu seçimlerde oynayacağımız şey budur, bizim yolumuz belli.

'TÜRKİYE'Yİ ULUSLARARASI MAFYALARIN CİRİT ATTIĞI BİR ÜLKEYE DÖNÜŞTÜRDÜLER'

Mevcut iktidar ve onun oluşturmaya çalıştığı rejim, seçimlere sadece birer siyasi parti olarak girmiyorlar. Ele geçirdikleri devleti, emirliklerindeki yargıyı, güvenlik aygıtını, partizan kurumlarını, çetelerle iktisatlı yapı ve bürokrasilerini, yolsuzluk ve sömürü sistemlerini seçimlere sokuyorlar.

Sandıklardan çıkarmak istedikleri düzen savaş, sömürü, talan, çete ve mafya düzenidir. Türkiye'yi uluslararası mafyaların cirit attığı bir ülkeye dönüştürdüler.

'BİZ HER TÜRLÜ ZORLUĞA HAZIRIZ'

Bu sürece bizler en büyük demokrasi ittifakıyla, Emek ve Özgürlük İttifakı ile yürüyoruz. Bu ittifakı daha da büyütüp bütün ezilenleri, bütün mazlumları bir araya getirmek istiyoruz. Onların seçiminde halk yok, yoksullar, kadınlar, gençler yok. Bu ülke yok aslında onların seçimlerinde. Sadece bir tek şey var, kendi saltanatlığı. Halkın üzerine karabasan gibi çöktükleri kötülük düzenini sandıktan da çıkartmak istiyorlar. Bu seçimler çok çetin bir mücadeleye sahne olacaktır. Biz her türlü zorluğa hazırız. Oynayacakları, oynamak istedikleri her oyunu boşa çıkaracak güce sahibiz. Buna biz inanıyoruz, milyonları buna inandırmak da hepimizin ortak görevi ve sorumluluğudur.

Bu seçimlere hukukun demokrasini askıda olduğu ağır bir siyasi tecrit koşullarında giriyoruz. HDP başta olmak üzere tüm demokratik toplumsal muhalefet her gün yeni saldırılarla karşı karşıya bırakılıyor.

'HALKA SUNABİLECEĞİ HERHANGİ BİR OLUMLU VAADİ KALMAMIŞTIR'

Adil şartlarda bir yarış olmadıkça demokratik seçimlerden söz etmek mümkün değildir ama AKP-MHP İttifakı'na bakıyoruz sanki seçimlere değil savaşa hazırlanıyor. Kampanyalarını seçim kampanyası gibi değil bir savaş kampanyası gibi yürütüyorlar çünkü korkuları büyük, çünkü kaybederlerse sonucun ne olacağını hepimizden çok daha iyi biliyorlar. İşte hakkımızda açılan kumpas davaları, yürümekte olan kapatma davası, anayasal hakkımız olan hazine yardımına bloke konması kararı, muhalefete yönelik siyasi yasak kuşatması, hak taleplerinin şiddetle bastırılması, medya üzerinden yürütülen tetikçilik faaliyetleri... Bunların her biri bu iktidarın seçim kampanyasının araçları ve yöntemleri olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu çözümsüzlük ve karanlık ittifakının halka sunabileceği herhangi bir olumlu vaadi kalmamıştır.

Siyasi bir meseleleri yoktur. Bu ülke için bu karanlıktan başka bir gelecek tahayyülleri de yoktur. Çünkü çözümün değil sorunların odağı olan bir iktidar olarak bir varlık meselesi mücadelesi yürüttüklerini biliyorlar o nedenle ellerinde kalan baskı, yasak, hukuk dışılık dışında herhangi bir aracı yöntemi kullanacak durumda değiller. Bu ülkenin etrafına cezaevi duvarları örmeye çalışıyorlar. Bunların seçim kampanyası kelepçe siyasetidir, cendere siyasetidir, kuşatma siyasetidir!

'BU DÜZENİ DE BU REJİMİ DE DURDURACAĞIZ'

Onlar korkuyla hazırlanıyorlar, biz cesaretle ve umutla. Onlar kumpaslarla yürüyorlar, biz ortak iradeyle ve en geniş güç birliğiyle. Onlar karanlığı sürdürmek istiyorlar, biz bu ülkeyi aydınlığa taşımak kararlılığıyla yürüyoruz ve bunu başaracağız arkadaşlar, hiç kimsenin şüphesi olmasın mutlaka başaracağız. Bu düzeni de bu rejimi de durduracağız, değiştireceğiz. Bu iktidarı da göndereceğiz.

Her gün yerini bir paket açıklıyorlar güya bunlar onların seçim yatırımları ya da gelecek vaatleri ama hepsi aldatmaca. Sosyal konut projesi dediler açıkladıkları projenin yandaş müteahhitlerini kurtarma planı olduğu kısa sürece ortaya çıktı. Halkı kiracı kendi yandaşlarını da emlak zengini yapıyorlar. Üstelik insanlar bugün kira ödeyemez durumda. Barınma hakkı artık esamesi okunmayacak hale getirilmiştir. Bir çatıyı bile yoksul halka çok görev yoksul halkı sermayenin ve kendi iktidar hedeflerinin esiri haline getirmek isteyen projelerdir bunlar.
Durmadan vergi affı getiriyorlar. Kendi yandaşlarını kurtarmaktır dertleri, KYK borçlusu milyonlarca genç var, faizler silindi yalanı yatsıya bile yetişmedi. Milyonlarca genç halen binlerce lira ana para ve faiz altında ezilmektedir.

'SAVAŞA HAYIR!'

Emekliden emekçiden dar gelirliden yoksullardan EYT’lilerden esirgenen kaynaklar nereye gidiyor biliyoruz, işte bu düzenin yalan ve kara propagandasına harcanıyor. Troller ordusuna ve en büyük kalem savaş politikasına harcanıyor. Bu iktidar savaş politikalarıyla ayakta kalmaya çalışıyor. Savaş politikalarıyla toplumsal muhalefet güçleri arasına nifak sokmaya çalışıyor. En savaş karşıtı ittifakı oluşturmak demokrasi yürüyüşünün en önemli hedeflerindendir. Hep birlikte açık ve gür bir sesle bağırıyoruz; savaşa hayır.

İşte bu seçimlerin en kritik noktası bu: Hakikatlerle yalanlar arasındaki ayrımı ortadan kaldırmaya yönelik iktidar manipülasyonlarına karşı, hakikatleri tüm çıplaklığıyla ortaya koymak. O nedenle ittifakımız aynı zamanda hakikat siyasetinin ittifakıdır. Bu ülkeye, bu ülkenin halklarına milyonlara hakikatleri anlatma ittifakıdır. O nedenle umut buradadır, gelecek bizim.

'İKİ FARKLI ÜLKE VAR'

Kasaptan alınamayan et, marketlerde sütle takılan alarmlar, diğer yanda yandaşlara sermayeye aktarılan büyük kaynaklar, ihaleler, peşkeş çekilen kamu arazileri... Bu ülkenin iki farklı gerçeğini ortaya koyuyor, iki farklı ülke var. Biri iktidar düzeni tarafından ekmeğe muhtaç edilen milyonların ülkesi, diğeri ise o ekmeklerin, emeklerin çalınarak haksız zenginleşme ile israfla sömürüsüyle şatafatlı sefa süren vurguncular, yalancıların ülkesi. İşte seçimler bu iki ülke arasında yapılacaktır. İşte yarış, bu iki ülke arasında gerçekleşecektir.

Bu seçim HDP ve ittifaklarının onurlu yaşam siyasetiyle; çürümüş, yozlaşmış, ülkeyi ve toplumu da çürütmek isteyen rejim arasında bir seçimdir. Bu ülkede kurtulmayı bekleyen bir demokrasi var, gerçekleşmeyi bekleyen bir adalet var, yaşamayı bekleyen özgürlükler var, inşa edilmek için hasret çekilen barış var, insanlık onuru var. İşte bu seçimler, bu nedenle de tarihi öneme sahiptir. seçimler yürüttüğümüz soluksuz demokrasi mücadelesinin de önemli bir aşamasıdır.

'BU KARANLIKLARI MUTLAKA BİTİRECEĞİZ'

İktidarın bu ülkede kalıcılaştırmak istediği rejimin diğer ayağı da; işkence ve cezasızlık. Bakın bugün Uğur Mumcu'nun hunharca katledilişinin 30'uncu yıl dönümü. Uğur Mumcu 24 Ocak 1993 yılında hedef gösterilerek, karanlık güçler tarafından kalleşçe katledildi. Karanlık diyorum, doğrusu karanlık değil. Karanlıkta bırakılan. Biz katillerin ve bu katliam planlarının nerede nasıl pişirildiğini ve hayata geçirdiğini biliyoruz. Aradan geçen bunca yıl sonunda yargılamalar toplumun hiçbir kesimini tatmin etmedi. Şimdi de zaman aşımı tehlikesi söz konusu. Buradan tüm toplumun ve Türkiye halklarının önünde Uğur Mumcu'yu saygıyla, rahmetle anıyorum. Mesaj veriyoruz; bu karanlıkları mutlaka bitireceğiz, aydınlığı her alana hakim kılacağız.

'BU REJİM BU 'FAİLİ MEÇHULLERİN' MİRASINI DEVRALMIŞTIR'

Ape Musa. O da aynı karanlık güçlerce hedef gösterildi ve aynı senaryolar sonucu katledildi. Ape Musa cinayeti karanlığa gönderildi, zaman aşımına uğradı. Ape Musa sana söz veriyoruz; senin mirasını yaşatacağız ama bu karanlığı da mutlaka aydınlatacağız. Karanlıkta bırakılan bu cinayetin faillerini de, bu cinayeti planlayanları da çıkaracağız ortaya ve hesabını soracağız.

Yine DEP milletvekili hemşerim dostum Mehmet Sincar da aynı planlar çerçevesinde ve aynı güçler tarafından katledildi 4 Eylül 1993 yılında. Bu dava da zaman aşımına bırakılmak isteniyor. Sevgili Mehmet sana da sözümüz olsun, emek verdiğin uğrunda yaşamını feda ettiğin bütün değerleri en güçlü şekilde sahiplenen halk var, HDP var, ittifakları var.

25 Ocak 2001 tarihinde gözaltına alınan serdar tanış ve Ebubekir Deniz’den bir daha haber alınmadı. Bu karanlık bu düzenin simgesidir. Bu rejim bu faili meçhullerin tırnak içinde, bu karanlık cinayetlerin mirasını devralmıştır, bu iktidar 90’ların hatta 80’lerin bütün politikalarını en üst noktaya çıkararak kalıcı rejim haline getirmek istiyor. 80 darbecilerin de 90’lardaki bu karanlık senaryoların sahiplerinin de kümelendiği bir iktidar bloku var karşımızda. Ve bu iktidar bloku bu kötülük rejimini kalıcılaştırmak istiyor. Hayır diyoruz izin vermeyeceğiz. Bu rejimin inşasını hep birlikte durduracağız. Sana da söz Hrant Dink, hayal ettiğin dünyayı, kuracak milyonlar bir araya gelmiştir, senin hayallerini ideallerini yaşatacak irade ve güç vardır, buradadır. Kemal Korkut’ların, Berkin Elvan’ların, Ali İsmail Korkmaz’ların, Roboski’nin, Soma’nın , Çorlu’nun, Amasra’nın, her gün katledilen kadınların faillerinin cezasız kaldığı, işkencenin kurumsallaştığı bir karanlık rejimi ısrarlı ayakta tutmak istiyorlar. Biz de kararlılıkla söylüyoruz, başaramayacaksınız.

'BİZİM KOLUMUZ KANADIMIZ KURDUĞUMUZ EMEK VE ÖZGÜRLÜK İTTİFAKIDIR'

Asıl bizler başaracağız, kötülük ve karanlık rejimini durduracağız, değiştireceğiz. Seçimler iktidar düzenini ayakta tutan temel sütunları değiştirme, hakça ve halkça bir yaşamı kollarına dönüştürme seçimi olacaktır. Bizim için, halkımız için, emekçiler için büyük bir imkandır bu seçimler. Büyük düşünelim, hayallerimizi büyük tutalım, büyük kazanalım ve büyük kazanacağız. Şimdi HDP'yi kolu kanadı kırılmış bir halde seçime sokabileceklerinin hayalini kuran iktidar bloku iyi bilsin ki; bizim kolumuz da kanadımız da halkımızdır. Bizim kolumuz kanadımız kurduğumuz emek ve özgürlük ittifakıdır, güç birliği yaptığımız demokrasi çevrelerdir, dostlarımızdır, emekçilerdir, halkçı ve toplumcu siyasetimizdir.

Bugün iktidarın küçük ortağı buradan esti gürledi, gene Anayasa Mahkemesi'ne talimatlar gönderiyor. Bırakın talimatları AYM'yi tehdit ediyor, açık ve net bir şekilde şantaj yapıyor. Artık anayasa diye bir şey kalmadı. Apaçık bir şekilde Anayasa'yı ayaklar altına alma konusunda en ufak bir çekinmeleri yok çünkü kurtuluşları hukuksuzluktadır.

Anayasa Mahkemesi neyi görüşecek 25 Ocak'ta? Seçimlerin adil ve demokratik geçebilmesi için bizim hakkımızdaki kapatma davasının seçimler sonrasına ertelenmesini istedik. Bunu kendimiz için değil Türkiye'deki bütün demokrasi güçleri, adalet, özgürlük, emek ve barış idealleri için istiyoruz. Anayasa Mahkemesini tehdit ediyor. Bu sadece MHP'nin sözü söylemi olarak anlaşılmamalıdır. Bu iktidarın politikasıdır. Bu rejimin politikasıdır. O nedenle yapılan her şey birlikte yapılmaktadır, hesabını da halka birlikte verecekler.

Bizim dışımızda kalan muhalefet partilerine de sesleniyoruz: Bu kadar açık anayasa ihlalleri, bu zorbalık ve tehditler karşısında sessiz kalamazsınız. Sessiz kaldığımız her zorbalık pratiği, eninde sonunda ülkeye egemen kılınmak istenen sistemin bir aynasıdır. Bu planları hep birlikte bozalım, bu hepimizin Türkiye halklarına ve Türkiye toplumuna karşı tarihi sorumluluğudur, en büyük görevidir.

Şimdi bir sözü daha var. HDP'nin kapısına kilit vurulsun diyor. Evet kapat diyor, talimat veriyor, bizim de kapımıza kilit vuracakmış. Yani biz anahtar partiyiz diyoruz, onlar kilitten söz ediyor. Ya tonlarca kilit getirseniz hepsini açarız. Bu ülkede kilit üreticileri sizin taleplerinizi karşılayacak üretimi bile yapamazlar. Öyle anahtarlar var ki elimizde, koyduğunuz her kilidi çatır çatır açacağız ve bu seçimlerde, en fazla 4 ay sonra sizin kapınıza halkın kilit vurduğu tarih olacaktır. Halk sizin kapınıza o kilidi vuracaktır. Şimdi bütün bu kumpasları boşa çıkaracağız. Hepsini tek tek alt edeceğiz ve bu yolda bu kararlılık yürüyüşünde mutlaka amaca ulaşacağız.

'HASRETE VURDUĞUMUZ MAYISTA HAZİRANDA GÜLMEK BİZİM'

Türkiye halklarına iki bloğa mahkum olmadıklarını söylüyoruz ve seçeneği ortaya koyuyoruz. Yeni yaşamı özgürlükten eşitlikten demokrasiden yana olan genç ve dinamik bir siyaseti inşa ediyoruz. Tüm toplumu da ne statüko ne restorasyon denklemine mahkum bırakacağız! Böyle bir mecburiyet yoktur çünkü bizler varız, üçüncü yol var.

8 Mart'ı Newroz'a, Newroz'u 1 Mayıs'a bağlayan ortak bir iradeden ve bu iradeyi temsil eden güçlerden söz ediyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimine de meclis seçimlerine de bu iradeyle, bu kararlılıkla hazırlanıyoruz.

Evet bizler bir cumhurbaşkanı adayı çıkaracağımızı ilan ettik. Bizim söylediğimiz şey şu: Açık ve net diyoruz ki; bu topraklarda yaşayan tüm halkların inançların kimliklerin kültürlerin cinsel yönelimlerin adayını arıyoruz, adayını tartışıyoruz, böyle bir aday çıkarmak istiyoruz. İşçilerin emekçilerin ezilenlerin alın teri dökenlerin adayı olacak bir isim. Kadınların gençlerin ekolojistlerin temsilcisi olacak bir ses.

Meclis seçimlerine de yine yeniyi kurma, demokratik cumhuriyete giden yolu eşit yurttaşlık, özgürlük temelinde açma hedefiyle hazırlanıyoruz. HDP olarak hedefimiz Meclis’i en geniş katılımlı tüm renklerin halkların, inançların temsil edildiği bir platforma çevirmektir. Yani Halkların Demokratik meclisini yaratmak istiyoruz ve buna gücümüz var.
14 Mayıs bir milat olacaktır. Halkların miladı olacaktır. Gün bizim güneş bizim, göğsümüzde ateş bizim el ele olduğumu bu güzel ülke bizim, dün bizim yarın bizim, inşa edeceğimiz yeni yaşam bizim, hasrete vurduğumuz mayısta haziranda gülmek bizim."


Kılıçdaroğlu: Yargıya, YSK'ye güvenmiyoruzÖnceki Haber

Kılıçdaroğlu: Yargıya, YSK'ye güvenmiyor...

Başörtüsü teklifi komisyonda: Maddeleri üzerindeki görüşmelere başlandıSonraki Haber

Başörtüsü teklifi komisyonda: Maddeleri...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar