Sancar: Seçim yaklaştıkça Kürtleri hatırlayanlar artıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sancar: Seçim yaklaştıkça Kürtleri hatırlayanlar artıyor
Abone ol
HDP Eş Genel Başkanı Sancar “Seçim yaklaştıkça Kürtler başta olmak üzere HDP'lileri hatırlayanlar artıyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Sancar, “Gerçek muhalefet, savaş oyunlarına, talana, savaş oyunlarına bağlı kan siyasetine, yalan uygulamalarına karşı çıkmaktır. HDP budur. HDP gerçek alternatiftir” ifadelerini kullandı.

Sancar, “Gerçek muhalefet, savaş oyunlarına, talana, savaş oyunlarına bağlı kan siyasetine, yalan uygulamalarına karşı çıkmaktır. HDP budur. HDP gerçek alternatiftir” “Seçim yaklaştıkça Kürtler başta olmak üzere HDP'lileri hatırlayanlar artıyor” şeklinde değerlendirdi.

İktidar için "kaybetseler de gitmezler" tarzında karamsar söylemleri "kara propaganda" olarak değerlendiren Sancar, "Bu toplumun önüne gerçek çözüm, gerçek alternatif koyarsak bu iktidar açık ara kaybedecektir seçimi" diye konuştu.

HDP’nin 5. Olağan Kongresine çağrı yapan Sancar, "HDP ülkenin üzerinde dolaşan tüm kara bulutların dağıtıldığı gün olacak. Kobani kumpas davasına, kapatma davasına, yoldaşlarımıza, tüm muhaliflere karşı düzenlenen operasyonlara tüm coşkumuzla vereceğiz. Bizi yok etmeye çalışanlara bizsiz bir ülke tasarlayanlara kongremiz en güçlü cevabı verecek. Biz büyük bir yer yüzü sofrası kuruyoruz, bu sofraya, bu topraklarda yaşayan tüm insanları davet ediyoruz. Hep birlikte bu sofrada buluşalım" şeklinde değerlendirdi.

İktidarın ‘kaybetseler de’ gitmeyeceğine dair altan alta kara proğaganda yapıldığını belirten Sancar "Bu kara propagandanın etkili olmadığını söyleyemeyiz. İnsanları karamsarlığa sevk eden faktörlerden biri de iktidarın yaymaya çalıştığı bu çaresizlik duygusudur. Bir diğeri de, güçlü alternatiflerin ortaya konmasında diğer muhalefet partilerin yetersizliğidir" dedi.

“100 yıllık kanlı kısır döngüyü önleyecek gerçek alternatif buradadır”

Sancar sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tartışmaların tamamında ve bütün siyasi aktörlerin gündeminde biz varız. Neden gündemde olduğumuzu da biliyoruz. Bu ülkede, 100 yıllık kanlı kısır döngüyü önleyecek gerçek alternatif buradadır, HDP'dedir.

"Seçim yaklaştıkça Kürtler başta olmak üzere HDP'lileri hatırlayanlar artıyor”

İktidar, HDP'nin gücünün ne olduğunu biliyor. Herkes oy oranımızın gelecek seçimlerde belirleyici olacağını saklayamıyor. Bizim gücümüz sadece oyumuzda değil, fikriyatımızdadır. Bizim gücümüz, siyasaldır, bu doğru siyaset ve bu güçlü fikriyat aynı zamanda büyük bir halk desteğini de yaratmaktadır. Bu kadar büyük saldırıya, kara propagandaya, nefret söylemine rağmen gücü artan bir parti bu gücü nereden alır? Haklılığından... Haklılığımızdan alıyoruz gücümüzü... Bu toplumun geleceğini savunma irademizden alıyoruz. Bizim dışımızda kalan güçlerin, kısır çekişmeleri ile bu ülkeyi düzlüğe çıkaramayacağını görenlerden alıyoruz. Herkesin onuru ile yaşayacağı bir ülkeyi arzuluyoruz. "

"Seçim yaklaştıkça Kürtler başta olmak üzere HDP'lileri hatırlayanlar artıyor” diyen Sancar, “ İktidara söyledik, iktidar dışında kalanlar da HDP üzerinden hesaplar yapıyorlar. Seçim dönemi Kürtleri ve HDP'yi hatırlayanlara bakın, bunların yaptıkları şey Kürtlere bir sayı olarak bakmaktır. Oysa biz Kürtlerin ve HDP'nin temsil ettiği kitlenin bir sayı olmadığını, özne olduğunu, bu ülkenin kurucu gücü olduğunu savunuyoruz ve bunu temsil ediyoruz. Kürtler sayı değildir, kimse Kürtleri oy hesabında basit bir rakam olarak görme yanılgısına düşmesin. Büyük bedeller ödeyerek büyük birikim yaratan bir halkın buna cevabı ağır olacaktır. Kimse sayıya indirgemesin, oy hesabı ile yaklaşmasın” dedi.

Sancar, “Kim HDP'yi ve Kürtleri sayı üzerinden değerlendiriyorsa çok geç değil diyeceğim ama aslında geciktiler, yine de neresinden dönerlerse kârdır. Bu hesaptan vazgeçin, güzel sözlerle, boş laflarla bir yere çekilebilecek örgütsüz ve bilinçsiz bir kitle olarak görmekten vazgeçin. Vazgeçmiyorsanız seçim günü; Kürtler ve HDP'nin temsil ettiği bütün halklar, size onun faturasını ağır ödetecektir" ifadelerini kullandı.

“Bu iktidar bütün varlığını savaş siyasetine ve ölüm politikalarına bağlamıştır”

"Bu iktidar bütün varlığını savaş siyasetine ve ölüm politikalarına bağlamıştır” diyen Sancar, iktidarın hergün “idam, Rojava ve Suriye” operasyonunu gündeme getirdiğini belirten Sancar sözlerini şöyle dürdürdü:

“Biz ısrarla barış diyoruz, yaşamı ve yaşam siyasetini savunuyoruz. Ölüm cezasından medet umacak kadar yozlaşmış bir zihniyetin bu ülkeye verebileceği hiçbir şey yok. Savaşlar üzerinden kendi varlığını sürdürmeyi hesaplayan bir siyasetin ve bu siyasetin içinde kalarak yol yürüyebileceğini sananların bu ülkeye verebileceği bir şey yoktur. Savaş siyasetine, ölüm politikasına açıkça karşı çıkmadıkça kimse kendisini bu iktidarın muhalifi sanmasın. Gerçek muhalefet, savaş oyunlarına, talana, savaş oyunlarına bağlı kan siyasetine, yalan uygulamalarına karşı çıkmaktır. HDP budur. HDP gerçek alternatiftir.”


 • 1
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Konya Katliamı davasında yeni gelişme!Önceki Haber

Konya Katliamı davasında yeni gelişme!

Demirtaş: Bakalım başkaları bu hücrelerde tahammül edebilecek mi?Sonraki Haber

Demirtaş: Bakalım başkaları bu hücrelerd...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar