Sadr süre verdi: Parlamento en geç bir hafta içinde feshedilsin!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Sadr süre verdi: Parlamento en geç bir hafta içinde feshedilsin!
Abone ol
Irak'taki Sadr Hareketi lideri Mukteda Sadr, ülke yargısından en geç gelecek hafta sonuna kadar Parlamentonun feshedilmesini istedi.

Sadr, Twitter hesabından yazılı bir açıklama yayımladı.

 

Açıklamada Sadr, Irak Yüksek Yargı Konseyi Başkanı ve ülke yargısına Parlamentonun en geç gelecek hafta sonuna kadar feshedilmesi çağrısında bulundu.

 

Şii dini ve siyasi lider Sadr, yargıyı Cumhurbaşkanı'na "daha sonra ilan edecekleri bazı koşullar çerçevesinde" yapılacak erken seçim için bir tarih belirleme görevi vermeye çağırdı.

 

Sadr ayrıca destekçilerinin eylemlerine devam edeceğini aktardı.

 

 

Sadr destekçileri Parlamento binasını basmıştı

 

Irak'ta Ekim 2021'de yapılan seçimlerden galip çıkan Sadr, İran yanlısı partilerle hükümet kurmaya yanaşmamış ve ardından siyasetten çekildiğini açıklamıştı.

 

Sadr sonrası hükümet kurma işi rakibi olan Koordinasyon Çerçevesi'ne geçmişti.

 

Koordinasyon Çerçevesi, 25 Temmuz'da başbakan adayı olarak eski Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Muhammed Şiya Sudani'yi seçtiğini duyurmuştu.

 

Sadr yanlıları, İran'a yakın Şii siyasi çatı kuruluş Koordinasyon Çerçevesi’nin başbakan adayı Sudani’yi protesto etmek amacıyla 30 Temmuz Cumartesi günü Bağdat'taki Yeşil Bölge'ye girerek Parlamento binasını basmış ve burada oturma eylemi başlatmıştı.

 

Şii lider Sadr, 2 Ağustos'ta destekçilerine Parlamentodan ayrılarak oturma eylemine binanın çevresinde devam etmeleri çağrısı yapmıştı.

 

Sadr, 3 Ağustos'taki televizyon konuşmasında, İran destekli Şii siyasi rakiplerine diyalog ve uzlaşı kapısını kapatarak, Parlamento feshedilmesi ve erken seçim çağrısında bulunmuştu.

 


MHP’den Kılıçdaroğlu’na: Marks’ın müridi iken nasıl milliyetçi olunuyor?Önceki Haber

MHP’den Kılıçdaroğlu’na: Marks’ın müridi...

Zeytinli Rock Festivali kaymakamlık tarafından yasaklandıSonraki Haber

Zeytinli Rock Festivali kaymakamlık tara...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar