Reuters'tan önemli iddia: Merkez Bankası ile BAE arasında swap görüşmesi var

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Reuters'tan önemli iddia: Merkez Bankası ile BAE arasında swap görüşmesi var
Abone ol
Reuters, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun Birleşik Arap Emirlikleri ile olası bir swap anlaşması için bugün Cumhurbaşkanlığı'nda ön görüşme yürüttüğünü yazdı.

Türkiye Cumhuritet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, bugün Türkiye’yi ziyaret eden Birleşik Arap Emirlikleri yetkilileriyle iki ülke arasında olası bir swap anlaşmasına yönelik ön görüşme yürütüyor.

Reuters’a bilgi veren konu hakkında bilgi sahibi iki kaynak da Kavcıoğlu’nun bugün Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleştirdiği görüşmelerini doğruladı. TCMB konuya ilişkin yorum yapmadı.

Bu arada, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun Birleşik Arap Emirlikleri Prensi'ni karşılamaya gitmesi fotoğraflara yansıdı.

Abu Dabi yetkililerinin bugün Türkiye’ye gerçekleştirdikleri ziyarette Türkiye’ye doğrudan yatırımları da kapsayan bir dizi yatırım anlaşması da imzalanıyor.

Türkiye ve BAE, 10 yıl önce gerçekleşen Arap yaklanmalarından bu yana bölge ülkelerinde nüfuz sahibi olabilmek için birbirleriyle rekabet ediyorlar. İki ülke Libya’daki iç savaşta karşı tarafları desteklemişti ve ülkeler arasındaki fikir ayrılıkları Doğu Akdeniz ile Körfez Arap ülkeleri arasındaki gerilimde de kendini göstermişti.

Gerilim sonrası iki ülke arasında ilk kez bu kadar kapsamlı ekonomik anlaşmalar imzalanıyor.

Swap anlaşmaları ise iki ülke arasında genel olarak lokal para cinsinden ticareti geliştirmek için kullanılıyor. Öte yandan bu anlaşmalar TCMB’nin brüt rezervlerini daha da yukarıya yaşıyor.

TCMB’nin Çin ile 6 milyar dolar, Katar ile de 15 milyar dolar ve Güney Kore ile 2 milyar dolar olmak üzere toplam 23 milyar dolara ulaşan swap anlaşması bulunuyor.


Akşener ve Davutoğlu'ndan açıklama: İlk seçimde bu arkadaşlarımız gideceklerÖnceki Haber

Akşener ve Davutoğlu'ndan açıklama: İlk...

Sancar'dan muhalefete özel çağrı: Gelin derhal seçim önergesi verelimSonraki Haber

Sancar'dan muhalefete özel çağrı: Gelin...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar