Mustafa Sarıgül’e ‘Burası Kürdistan’dır’ diyen esnaf gözaltına alındı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mustafa Sarıgül’e ‘Burası Kürdistan’dır’ diyen esnaf gözaltına alındı
Abone ol
Van'ı ziyaret eden Mustafa Sarıgül’e “Burası Kürdistan’dır” diyen esnaf gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi açıklanmadı.

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün Van ziyaretinde kendisine “Burası Kürdistan’dır” diyen esnaf Hacı Tunç gözaltına alındı. 
Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Van’a gelen Sarıgül, sabah saatlerinde yerel ve ulusal basın temsilcileriyle buluştu. Sarıgül ve beraberindeki heyet, daha sonra İpekyolu ilçesinde esnafı ziyaretinde bulundu. Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre Sarıgül’ün ziyareti sırasında konuştuğu esnaf Hacı Tunç, “Ne kadar dil o kadar mutluluk. Doğu kültürü bambaşkadır. Doğu'yu unutmayalım. Bir arkadaşımız Siirt’te ‘Burası Kürdistandır’ dedi. Bin, 2 bin yıl önce burası Kürdistan’dı. Yine de Kürdistan olacak. İtiraz etmeyelim. Bizi yaratan Allah’tır. Allah Kürtçeyi, Türkçeyi, Arapçayı, İngilizceyi de biliyor” dedi.

SARIGÜL, 'HERKES DÜŞÜNCESİNİ ÖZGÜR ŞEKİLDE KONUŞUR' DEDİ
Esnaf Tunç’un sözlerinin ardından Sarıgül, “Türkiye Cumhuriyeti topraklarında herkes kendi ırkını, düşüncesini özgür bir şekilde konuşur. Hudut ve bayrak birliği diyen bütün yurttaşlarımızla el ele, kol kola, omuz omuza olacağız” dedi. Sarıgül ile Büyük Halk Pazarında esnaflık yapan Tunç arasındaki konuşma gazeteci Fatma Polatcan’ın kamerasına da yansıdı.

Ancak haberde aktarılan bilgiye göre Sarıgül pazardan ayrıldıktan sonra Tunç’un işyerine gelen polis, kendisini gözaltına alarak İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine götürdü. Tunç’un avukatı, gözaltı işleminin neye dayandırıldığına dair kendilerine bir bilgi verilmediğini açıkladı.

AKŞENER'E DİYEN ESNAF DA GÖZALTINA ALINMIŞTI
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in geçen ay yaptığı Siirt ziyaretinde "bulunduğunuz yer 'Kürdistan'dır" ifadesini kullanan esnaf Cemil Taşkesen de gözaltına alınmıştı. Taşkesen ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.


Genel Başkanı Er ile Federasyon ve Vakıf yöneticilerinin Derecik temaslarıÖnceki Haber

Genel Başkanı Er ile Federasyon ve Vakıf...

Kılıçdaroğlu: 4 Aralık'ta mitingler başlıyorSonraki Haber

Kılıçdaroğlu: 4 Aralık'ta mitingler başl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar