Merkel'den Türkiye’deki siyasi tutukluları gündeme getirmesi istendi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Merkel'den Türkiye’deki siyasi tutukluları gündeme getirmesi istendi
Abone ol
Almanya'daki muhalefet partileri Başbakan Merkel'den Türkiye ile temaslarında siyasi tutukluları gündeme getirmesini istedi.

Almanya'da muhalefette olan partilerden Sol Parti ve Yeşiller, Başbabakan Angela Merkelle görüştü. Parti başkanları görüşmelerinde, Merkel'in Türkiye ziyaretlerinde siyasi tutuklular konusunun gündeme getirmesini istedi.

DW Türkçe'de yer alan habere göre; Sol Parti Eş Genel Başkanı Susanne Hennig-Wellsow AFP'ye yaptığı açıklamada tutuklu HDP'li siyasetçileri kast ederek "Angela Merkel'in görev süresinin sonunda nihayet bir kez olsun açık ve seçik bir biçimde Türkiye'de soruşturmalara maruz kalan demokratik muhalefet için çaba göstermesini çok arzu ediyorum" dedi.

Hennig-Wellsow, Merkel'in ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile buluşmasında "yanlış anlaşılmaya mahal vermeyecek şekilde Türkiye'de tutuklu Alman vatandaşlarının serbest bırakılması için çaba göstermesini" istedi.

Yeşiller Milletvekili Cem Özdemir de Merkel'den temaslarında net ifadeler kullanmasını istedi. Merkel'in "Erdoğan'ın otoriter hükümdar şovunun" bir parçası olmaması gerektiğini söyleyen Özdemir Almanya Başbakanı'nın "Erdoğan'ın zindanlarında çürüyen insanların serbest bırakılmasını talep etmesi gerektiğini belirtti.

Özdemir Bochumlu Mahmut Güneş gibi Alman vatandaşlarının da cezaevinde olduğunu söyledi. Almanya'da gastronomi alanında faaliyet gösteren Kürt kökenli Mahmut Güneş, sosyal medya paylaşımlarında "terör örgütü propagandası" yaptığı gerekçesiyle Salı günü Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada iki yıl on ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Güneş, Ağustos ayı başında Kayseri'de gözaltına alınarak, tutuklandı.


Cami saldırısını DAİŞ üstlendiÖnceki Haber

Cami saldırısını DAİŞ üstlendi

Milletvekilinin öldürüldüğü saldırı terör eylemi ilan edildiSonraki Haber

Milletvekilinin öldürüldüğü saldırı terö...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar