Mayıs ayında 17 kadın katledildi, 20 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Mayıs ayında 17 kadın katledildi, 20 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi
Abone ol
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun şiddet raporuna göre, mayıs ayında 17 kadın katledildi, 20 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), erkek şiddetinin mayıs ayı bilançosunu kamuoyu ile paylaştı. Bu ayki rapora göre, 17 kadın katledildi, 20 kadın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Katledilen 17 kadından 10’unun hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemezken, 7’si kendi hayatlarına dair karar almak isterken (boşanmak istemesi, barışma ve evlenmeyi reddetmesi) öldürüldü.

FAİLLER 

Rapora göre, 17 kadının 2’si oğlu, 1’i tanıdığı, 1’i babası, 7’si evli, 3’ü boşandığı, 1’i birlikte olduğu, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek tarafından katledildi. 1 kadının ise faille olan yakınlığı tespit edilemedi. Katledilen kadınların 10’u evinde, 2’si sokak ortasında, 1’i arazide, 1’i ıssız yerde katledilirken, 3 kadının öldürüldüğü yer belirlenemedi. Bu ay kadınların yüzde 59’u evlerinde yaşamını yitirdi. 

CEZASIZLIK 

Raporda kadına yönelik şiddet ve katliamlara ilişkin şu ifadeler yer aldı: “Öldürülen kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor. Kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümleri gerçekliğini açıklamakla birlikte, kadın cinayetlerini durdurmak için somut çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi de devletin görevidir. Bu görevin yerine getirilmesi için de ilgili tüm bakanlıkların, tüm mekanizmaların harekete geçirilmesi için mücadeleye devam edeceğiz.” 


Kılıçdaroğlu: Size söz veriyorum bu ülkede yoksulluğu bitireceğimÖnceki Haber

Kılıçdaroğlu: Size söz veriyorum bu ülke...

Açlık grevi 189'uncu gününde sürüyorSonraki Haber

Açlık grevi 189'uncu gününde sürüyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar