Kürtçe-Türkçe sözlük 44 bin yeni sözcükle genişletildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kürtçe-Türkçe sözlük 44 bin yeni sözcükle genişletildi
Abone ol
Kürt Araştırmaları Derneği dil bilimci Zana Farqînî tarafından hazırlanan Kürtçe-Türkçe sözlüğünün genişletilmiş baskısını çıkardı.

Kürt Araştırmaları Derneği’nin (Komeleya Lêkolînên Kurdî) hazırladığı Kürtçe-Türkçe sözlük, 44 bin yeni sözcüğün eklendiği yeni baskısıyla çıktı. Böylece sözlükteki sözcük sayısı 224 binin üzerine çıktı. Sözlükte ayrıca sözcüklerin anlamlarına da yer verildi. Yine sözcüklerin kullanıldığı deyimler ve kalıplar da sözlükte yer aldı.

Kürt Araştırmaları Derneği Eşbaşkanı Eyüp Subaşı, ilk olarak 2004 yılında baskısı yapılan sözlüğe 44 bin yeni kavramın eklendiğini söyledi. Mezopotamya Ajansı’na konuşan Subaşı, “Bu sözlerle Kürt arşivlemesine devam ediliyor. Şimdiye kadar Kürtçenin tam olarak arşivlendiğini de söyleyemeyiz. Sözlüğün yazarı Zana Farqînî, hem gezerek hem de duyarak bu sözlüğe yeni sözcükler ekledi ve genişletti” dedi. Sözlüğün evrensel metotlar kullanılarak hazırlandığına dikkat çeken Subaşı, “Sözlüğün içindeki sözler toplum için de konuşulan sözler ve Kürtlerin yüz yıllar önce yazdığı yazılardan da alınarak bu sözlüğe eklenmiştir. Bu sözlük sadece Kurmancî lehçesini kapsıyor, diğer lehçelerini de eklersek bir cilt yetmez. Bu sözlük Kürtçenin zenginliğini ve canlılığının bir göstergesi” diye belirtti.

‘KÜRTÇE ZENGİN BİR DİLDİR’

Sözlüğün genişletilmiş baskısının kendisini dil alanında genişletmek için iyi bir kaynak olduğunu kaydeden Subaşı, şunları söyledi: “Dünyada birçok zengin dil var. Kürtçe de o dillerden biridir. Zengin olmasının sebebi kadim bir dil olması ve daha önce de birçok alanda konuşuluyor olmasındandır. Aynı zamanda gelişime açık bir dil olduğu için yeni sözler üretilebilen bir dildir.”


Anadil önünde engeller sürüyor: 20 bin öğretmen kontenjandan sadece 3’ü Kürtçeye ayrıldıÖnceki Haber

Anadil önünde engeller sürüyor: 20 bin ö...

Türkiye Diyanet Vakfı Hakkari’de 3 bin aileye kurban eti dağıttıSonraki Haber

Türkiye Diyanet Vakfı Hakkari’de 3 bin a...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar