Kerkuki: Kürdistan Parlamentosu Kerkük için bir vali seçmeli

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Kerkuki: Kürdistan Parlamentosu Kerkük için bir vali seçmeli
Abone ol
KDP Kerkük-Germiyan Başkanlık Meclisi Başkanı Kemal Kerkuki, Kürdistan Parlamentosu’nun Kerkük için bir vali seçmesi gerektiğini söyledi.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Kerkük-Germiyan Başkanlık Meclisi Başkanı Kemal Kerkuki, yaptığı açıklamada, Kürlerin temsilcileriyle aracılığıyla Kürdistan Parlamentosu’nda Kerkük için bir vali belirleme hakkı olduğunu söyledi

“Kürdistan Bölgesi ve Bağdat’taki tüm makamlar Kürt halkının hakkıdır” diyen Kemal Kerkuki, söz konusu makamların herhangi bir kimsenin, siyasi ve silahlı grubun tekelinde olmadığını vurguladı.

Kürtlerin Kerkük’te çoğunluğu oluşturduğunu belirten Kerkuki, “Kerkük İl Meclisi seçimlerinde Kardeşlik Listesi 41 sandalyenin 26’sını kazandı. Bundan dolayı Kerkük Valiliği Kürtlerin hakkıdır , Kürtler bir vali belirlemeli ve o vali görev yapmalı” ifadelerini kullandı.

Kerkuki, “Kerkük Valiliği Kürtlerin hakkı olduğu için Kürtler temsilcileri aracılığıyla Kürdistan Parlamentosu’nda kendi valilerini belirlemeli” dedi.

Kerkük’te Kürt nüfusunun çoğunlukta olduğu seçimlerde de kanıtlandı. Buna göre valilik makamının Kürtlerde olması gerekiyor ancak 16 Ekim 2017’den sonra valilik makamı Kürtlerden zorla alındı ve Kürtlere baskı ile Araplaştırma politikasının hizmetine sokuldu.


Suriye açıklarında göçmen teknesi battı: 34 ölüÖnceki Haber

Suriye açıklarında göçmen teknesi battı:...

AYM 'ifade özgürlüğü ve yürüyüş hakkı ihlal ediliyor kararının bir örneğini de Meclis'e gönderdiSonraki Haber

AYM 'ifade özgürlüğü ve yürüyüş hakkı ih...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar