Kara'nın öldüğü Elazığ’da cemaat baskısı: Gazeteci görevden alındı, haber silindi, öğrencilere tehdit

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kara'nın öldüğü Elazığ’da cemaat baskısı: Gazeteci görevden alındı, haber silindi, öğrencilere tehdit
Abone ol
Tehditlere ilişkin konuşan görevden alınan gazeteci Akgün 'Artık bu yapılanlara, uygulanan mobbinge dayanamıyorum. Baskıdan dolayı yarın ne olacağımız meçhul' açıklamasında bulundu.

Elazığ’da kaldığı cemaat evindeki baskıları ve gelecek kaygısını gerekçe göstererek yaşamına son veren tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın intiharı sonrası kentte gazeteciler ve öğrencilerin baskı altına alınmaya çalışıldığı öğrenildi. Haberi yapan gazeteci görevden alınırken, haber de sayfadan kaldırıldı. Gazeteye onlarca tehdit telefonu gelirken eylem yapan öğrencilerin de tehdit edildiği aktarıldı.

Gerçek Gündem’den Fırat Fıstık’ın haberine göre Elazığ’da Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi olan Enes Kara’nın baskılara dayanamayıp intiharı sonrası kentte, cemaatle ilgili haber yazan gazeteciler ve bu konuda konuşan üniversite öğrencileri baskı altına alınmaya çalışılıyor.

Elazığ’daki bir yerel gazete olan Günışığı Gazetesi, Kara’nın ölümüyle ilgili internet sitesinde “Cemaat baskısına dayanamadı intihar etti” başlığıyla haber yayınlamıştı. Bir gün önce gazetenin internet sitesinde yayınlanan haber bugün apar topar siteden kaldırıldı. Habere şu an aynı link üzerinden ulaşılamıyor.

HABER SİLİNDİ, MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI

Yaşananlar, haberin silinmesiyle de sınırlı kalmadı. Haberi yapan, gazetenin Yazı İşleri Müdürü Faik Akgün, bugün gazetenin sahibi Nafiz Koca tarafından toplantıya çağrıldı. Toplantıda hem Koca hem de gazetedeki diğer kişiler tarafından eleştirilen Akgün görevinden alındı. Görevden alınma gerekçesi olarak ise ‘istenilen performansı yakalayamamak’ olduğu söylendi.

GÖREVDEN ALINAN GAZETECİ: BASKIDAN DOLAYI YARIN NE OLACAĞIMIZ MEÇHUL

Kararla ilgili konuşan Akgün, “Beni en çok yıkan, bir yıl boyunca sigortasız çalıştığım, emek verdiğim gazeteden böyle bir tavır görmek oldu. Benim yüzde 45 engel raporuna sahip bir kardeşim var. Gözlerinden engelli olduğu için çalışamıyor. Ben de ona bakmakla yükümlüyüm. Ama gelin görün ki artık bu yapılanlara ve haber sonrasında gazete sahibinden tutun da çalışanlara kadar uygulanan mobbinge dayanamıyorum. Baskıdan dolayı yarın ne olacağımız da meçhul.”

‘SİZİN GİBİ KAFİRLER HELAK OLACAK’ TEHDİDİ

Haberin yayında kaldığı süre boyunca Akgün’ün onlarca tehdit telefonu aldığı öğrenildi. Bunlardan bazılarının kendilerini cemaat mensubu olarak tanıttığı belirtildi. Akgün’ün aktardığına göre cemaat mensubu olduğunu söyleyen bir kişi “Allah nurunu tamamlayacak. Sizin gibi kafirler de helak olacak. Hepinizi helak edeceğiz” derken başka bir kişi Akgün’e “Sizi tanıyoruz, CHP’ye hizmet ediyorsunuz” diyerek hakaretler yağdırdığı aktarıldı. Başka bir tehdidin de Arapça yapıldığı belirtildi.

EYLEME KATILAN ÖĞRENCİLERE DE TEHDİT

Enes Kara’nın arkadaşları, Fırat Üniversitesi Tıp fakültesi öğrencileri de okul önünde bir açıklama yapmıştı. Bu açıklama sırasında özel güvenlik görevlileri, Enes Kara için okul önüne karanfil bırakılmasına bile müdahale etmek istedi fakat öğrencilerin ısrarıyla talebin gerçekleştirildiği kaydedildi.

Eyleme katılan öğrencilerin aktardığına göre açıklama sonrası bazı sivil kişiler, açıklamayı okuyan ve eyleme katılan öğrencilerin yanına gelerek onları cemaatten bahsetmemeleri, siyaseti karıştırmamaları konusunda tehdit etti. Eylem sonrası bu kişilerle gazeteciler arasında da bir tartışma yaşandığı, polisin olaya müdahale etmediği aktarıldı.

Olaya ilişkin sessizliğin hakim olduğu Elazığ’da, şu ana kadar ilin siyasi parti temsilcilerinden ve üniversiteden de bir açıklama yapılmış değil.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kamu müdahalesi mi oldu?: Dün akşam dolar sert düştü, sert çıktıÖnceki Haber

Kamu müdahalesi mi oldu?: Dün akşam dola...

Çocuğu taciz edene değil, engel olan babasına soruşturma açılıp ev hapsi verildiSonraki Haber

Çocuğu taciz edene değil, engel olan bab...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar