Jina Emini'nin babasından Rûdaw'a: Kızımın vücudunda işkence izleri vardı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Jina Emini'nin babasından Rûdaw'a: Kızımın vücudunda işkence izleri vardı
Abone ol
 İran ahlak polisinin gözaltına aldığında uğradığı işkence sonucu yaşamını yitiren Kürt kadın Jina Emin’nin babası Emced Emini kızının hiçbir hastalığının bulunmadığını ve vücudunda işkence izlerinin olduğunu söyledi. Baba Emini davalarından vaz geçmeyeceklerini belirtti. 

Rûdaw’ın sabah bültenine katılan Jina Emini’nin babası Emced Emini kızının hayatını kaybetmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Emced Emini, kızının hastaneye geç ulaştırıldığını ve büyük bir ihmalin söz konusu olduğunu söyledi, İran güvenlik güçlerinin kızını dövdüğünü ve kızın vücudunda işkence izleri olduğunu söyledi.

Bab Emced Emini “Jina’nın cesedini hastaneye kaldırdılar. Doktorlar bana ‘Yaşayacağına dair hiçbir umut yok. Biraz daha erken gelseydi Jina'yı kurtarabilirdik’ dediler. Hastaneye ulaştırılmadan önce zaten can vermişti” dedi.

Baba Emini, "Oğlum eğer olay yerinde olmasaydı ve şahit olmasaydı belki kızımın gözaltında olduğunu öğrenemeyecek belki cenazesini de bulamayacaktık. Kızım yakalandıktan bir buçuk saat sonra hastaneye kaldırılmış" dedi. 

“Vücudunun çeşitli bölgelerinde işkence izleri vardı”

“Kızımın vücudunun çeşitli bölgelerinde işkence izleri vardı” diyen Emced Emini, adli tıbbın kızının cenazesine otopsi yapmadığını ve ölüm sebebinin resmi olarak belirlenmediğini sözlerine ekledi.

İran medyasının Jina Emini’nin sağlık sorunları olduğuna dair servis ettiği görüntülere ilişkin ise baba Emini “Jina’nın sağlığına ilişkin servis edilen görüntüler tamamen gerçek dışıdır, senaryodur” ifadelerini kullandı. Emced Emini, İran devlet televizyonunun kendisiyle röportaj isteğini sözlerini  çarpıtacağını bildiği için reddettiğini söyledi.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin kendisini telefonla arayarak olayı takip edecekleri ve soruşturacakları sözü verdiğini belirten Jina’nın babası  “Ben Cumhurbaşkanından Jina Emini’nin katilinin cezalandırılmasını talep ettim. Kendisine(cumhurbaşkanı) ‘İran resmi televizyonunda yayınlanan görüntülerin hepsi yalan, iftira ve sansürlenmiştir’ dedim” ifadelerini kullandı. 

“Davamızdan vaz geçmeyeceğiz”

Kızının davasından asla vazgeçmeyeceğini belirten Emced Emini,  mahkemeye başvuracaklarını ve şikayetçi olacaklarını söyleyerek, Bu davadan vazgeçmeyeceğiz, kanı yerde kalmayacak. Tüm dünya kızımın nasıl öldüğünü bilsin istiyorum” dedi.

Kızlarının ölümünden annesinin ve kardeşlerinin çok etkilendiğini belirten baba Emini “Benim de durumum iyi değil. Nasıl iyi olabilirim ki? Yüreğimin bir parçasını kaybettim” şeklinde değerlendirdi.

Başörtüsünü düzgün takmadığı iddiasıyla Salı günü gözaltına alındı ve hapishanede bayılmasının ardından birkaç saat sonra hastaneye kaldırıldı. Yetkililer ölüm nedeninin kalp krizi olduğunu iddia ederken Cuma günü öldü, ancak insan hakları aktivistleri işkence gördüğünü söylüyor. Memleketi Saqiz'deki cenaze töreninin ardından, gösteriler patlak verdi.

Geçtiğimiz Cuma gününden beri Saqiz’da süren gösteriler Rojhılat’ın Sine kentine, İran’ın Tahran ve Meşed kentlerine sıçradı. Güvenlik güçlerinin müdahalesinde 38 gösterici yaralandı, onlarca kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanından açıklama

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi olayın soruşturulması için içişleri bakanlığını görevlendirdiği bildirildi.

Öte yandan İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi soruşturma daha tamamlanmadan polislerin Jina Emini’yi dövdüğü ve işkence ettiği iddialarını redetti. Vahidi “ Polislerin Jina Emini’yi dövmesi söz konusu değildir. Hastaneye de zamanında ulaştırıldı. Jina kalp hastasıydı ve 5 yaşında ameliyat b'r ameliyat geçirmişti” açıklaması ailenin tepkisine yol açtı.

Baba Emced Emini kızının Saqiz’da gerçekleşen cenaze töreninde yaptığı konuşmada İçişleri Bakanı’nın iddiasını reddetti ve “Kızım 22 yaşına gelene kadar geçirdiği en ağır hastalık nezle olmuştur. Kızım sağlıklıydı” şeklinde tepki gösterdi.

Rojhılatlı partilerden genel grev çağrısı

Rojhılatlı siyasi partiler İran ahlak polisinin işkencesinde yaşamını yitiren Jina (Mehse) Eminki’nin öldürülmesini protesto etmek için 19 Eylül’de tüm şehir ve kasabalarda genel greve gidilmesi çağrısı yaptı.

Rojhılatlı partilerin oluşturduğu İran Kürdistan Partileri Dayanışma Merkezi Rojhılat’ta genel grev çağrısı yaptı.


 'Süslü Kadınlar' Diyarbakır’ı bisikletle turladıÖnceki Haber

 'Süslü Kadınlar' Diyarbakır’ı bisikletl...

Genel Başkan Bendevi Palandöken Hakkari’de Sonraki Haber

Genel Başkan Bendevi Palandöken Hakkari’...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar