İspanya polisinden Vatandaş Güvenlik Yasası reformuna karşı tarihi yürüyüş

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İspanya polisinden Vatandaş Güvenlik Yasası reformuna karşı tarihi yürüyüş
Abone ol
Gösteride görevli polis memurlarının bu kez kendi meslektaşlarına karşı güvenliği sağlaması yürüyüşün dikkat çeken ayrıntıları arasındaydı.

Kent merkezinde toplanan çok sayıda polis ve jandarmanın yürüyüşüne muhalefette yer alan sağ partiler de destek verdi.

“İspanya'da güvensizliğe hayır” ve “Polisler bu reforma karşı birlik içinde” sloganları eşliğinde gerçekleştirilen ve büyük destek sağlanan yürüyüş, “İspanya tarihindeki en büyük polis gösterisi” olarak değerlendirildi.

Polis ve jandarmanın bağlı olduğu sendikaların temsilcileri, hükümetin yapmak istediği yasal değişikliğin sadece polisin değil vatandaşların da güvenliğini riske atacağını belirtti.

Anadolu Ajansı'nın aktarımına göre, ülkenin en büyük polis sendikası Jupol'un sözcüsü Pablo Perez, “Vatandaş Güvenlik Yasası reformu sırasında ülkemizdeki tüm güvenlik güçlerinin kaygılarının dikkate alınmadığı sürece protestolarımızın bitmeyeceğini hükümete göstermek için buradayız. Otorite eksikliği ve operasyonel anlamda sokaktaki yetkilerimizin kısıtlanmasından dolayı kendimizi korumasız hissediyoruz” dedi.

Ana muhalefetteki Halk Partisi (PP) de hükümetin yasa değişikliğini yapması halinde bunu Anayasa Mahkemesine götüreceğini duyurdu.

Gösteride görevli polis memurlarının bu kez kendi meslektaşlarına karşı güvenliği sağlaması yürüyüşün dikkat çeken ayrıntıları arasındaydı.

İspanya'da ekonomik krizin yaşandığı 2008-2014 döneminde neredeyse her gün yapılan ve çoğu zaman şiddet içerikli olan gösterilerin ardından 2015'te dönemin sağ görüşlü hükümeti tarafından çıkarılan Vatandaş Güvenlik Yasası ile gösterilerde güvenlik görevlilerini koruyan bazı haklar getirilmişti.

Ülkede iki yıldır iktidarda olan sol koalisyon hükümeti, mevcut yasada reform yapacağını duyurmuştu.

Hükümetin, polisin plastik mermi kullanmasının yasaklanması, gözaltı süresinin kısaltılması, göstericilere müdahale sırasında polisin görüntülerinin çekilmesine getirilen yasağın kaldırması ve izinsiz gösterilere müsaade edilmesi yönünde değişiklikler yapması öngörülüyor.

Mevcut yasada, basının dışında göstericilerin polisin görüntülerini çekip sosyal medyada yayınlamasına 600 ila 30 bin Euro para cezası veriliyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İzmir'de polis şiddetine maruz kalan aile yaşadıklarını anlattı: Cezasız kalmasınÖnceki Haber

İzmir'de polis şiddetine maruz kalan ail...

Fransız konvoyunun geçişi Nijer'de engellendi: 2 ölüSonraki Haber

Fransız konvoyunun geçişi Nijer'de engel...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar