HDP'den '3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü' Mesajı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HDP'den '3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü' Mesajı
Abone ol
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari İl Örgütü, "3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü" nedeniyle bir mesaj yayınladı.

HDP'nin yazılı olarak paylaştığı mesajda  şu ifadelere yer verildi; Basın çalışanlarımız, halkın gerçek haber alma, öğrenme hakkı'na engel olacak her tür antidemokratik uygulamalara karşı çıkma sorumluluklarını sürdürmeye, iletişim özgürlüğüne sahip çıkmaya çalışmaktadırlar.
Ancak günümüz Türkiye’sinde gazeteciler gazetecilik faaliyetlerinden dolayı tutuklanmakta, işsiz kalmakta ve iktidar partisi tarafından hedef gösterilmektedir.

Gazetecilere ve medyaya yönelik baskılar her geçen gün artarken bugünkü tablo basın özgürlüğünde Türkiye tarihinde hiç olmadığı kadar geri gittiğimizi gösteriyor. Hükümetin medyaya yönelik baskıları son dönemde öyle boyutlara ulaştı ki gazeteciler adliyeleri adeta mesken haline getirmek zorunda kaldı. İktidar çizgisinde olmayan tüm yayın organları soruşturmalara hedef oluyor.
Dünya genelindeki toplam tutuklu gazeteci sayısı 348 iken  şu an Türkiye'de 159 gazeteci ve medya çalışanı cezaevinde tutuklu bulunmaktadır.

Özgür ve demokratik bir basın yayın  seviyesine erişmenin yolu baskıcı ve otoriter yöntemlere boyun eğmekten değil, özgür ve eşit bir medya ortamını kurmaktan geçer. Hakkari"de faaliyet gösteren basınımızında bu tür baskılar altında  çalıştıklarını biliyoruz.Büyük maddi sıkıntılar içinde çalışan Hakkari basın emekçilerinin sıktılarını parti olarak biliyoruz.

Bu sıkıntılar içinde çalışan basın emekçilerin basın etiğine yakışır şekilde görev yapma arzularının olduğuna inanıyoruz.
Basınımızın gerçek anlamda özgürleştiği, gazetecilerin tutuklanmadığı, basın mensuplarının çalışma koşullarının güvence altına alındığı bir Türkiye umuduyla, baskı ve tehditlere  rağmen mesleğini hakkı ile yapan tüm basın emekçilerimizin Dünya Basın Özgürlüğü gününü kutluyoruz" denildi. 

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
41 gündür kayıp olan gencin cansız bedeni trafoda bulunduÖnceki Haber

41 gündür kayıp olan gencin cansız beden...

Kuytul'dan valiliğin açıklamasına yanıt: Tamamen yalan ve iftiraSonraki Haber

Kuytul'dan valiliğin açıklamasına yanıt:...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar