HDP üçüncü yol siyasetiyle alanlara çıkacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HDP üçüncü yol siyasetiyle alanlara çıkacak
Abone ol
HDP MYK toplantısında AKP ve MHP iktidarına karşı güçlü bir adalet ve barış bloku oluşturulması öne çıkarken, üçüncü yol siyaseti kapsamında miting ve halk buluşmaları yapılacak.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar başkanlığında toplandı. Yaklaşık 6 saat süren MYK toplantısında Türkiye siyasetinde iktidarın muhalefete yönelik söylemleri, “siyasi cinayet tartışmaları”, iktidar tarafından kışkırtılan siyasi gerilim, yolsuzluklar, torpil ve liyakatsiz sistem tartışıldı.

Türkiye siyasetinde yaşanan gelişmelerin başlık başlık ele alındığı MYK’da, HDP’nin 27 Eylül’de açıkladığı “Demokrasiye, Adalete ve Barışa Çağrı Deklarasyonu”yla birlikte üçüncü yol siyasetinin önemi vurgulandı.

Kaybeden iktidarın toplumu kutuplaştırıcı, kaos yaratma girişimlerinin arttığı vurgulanarak, savaş siyaseti ile AKP karşıtlığının tuzağa çekildiği kaydedildi. AKP ve MHP’nin kışkırtıcı siyasetine karşı hiçbir gücün oyuna gelmemesi gerektiği de tartışılan konular arasında yer aldı.

GÜÇLÜ BİR ADALET HAREKETİ VE BARIŞ BLOĞU İHTİYACINA VURGU

MYK’da üçüncü yolun adım adım örülmesi için büyük bir adalet hareketine ihtiyaç olduğu dile getirildi. Bu kapsamda partililerin çalışmalarının yoğunlaştırılması bildirildi.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye yönelik savaş sinyaline dair güçlü ve kapsamlı bir barış bloğu oluşturulması gerektiği masaya yatırıldı.

AKP ve MHP tarafından yürütülen ve bir rant haline getirilen savaş siyasetine karşı toplumsal kesimlerin de dahil edildiği “Barış Bloku” oluşturulmasının önemine dikkat çekildi.

BÖLGESEL MİTİNGLER

Toplantıda ayrıca HDP tarafından yerelde yapılan çalışmalar kapsamında hazırlanan 11 maddelik deklarasyonun siyasi partilerle, sivil toplum örgütleriyle paylaşılması da görüşüldü. Toplumun talepleriyle hazırlanan deklarasyon kapsamında HDP’nin bölgesel çalışmalarını sürdüreceği ve bu kapsamda çeşitli mitingler, halk buluşmaları gerçekleştireceği de öğrenildi. 

HDP Sözcüsü Ebru Günay ise, yarın yapacağı basın toplantısında detayları kamuoyuyla paylaşacak. (MA)


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Suriye’de Türkiye-Rusya gerilimi tırmanıyor: Mare’de Rus hava aracı düşürüldüÖnceki Haber

Suriye’de Türkiye-Rusya gerilimi tırmanı...

Hakkarili sanatçı O Ses Türkiye yarışmasındaSonraki Haber

Hakkarili sanatçı O Ses Türkiye yarışm...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar