HDP Kadın Meclisinden Akarsel'in katledilmesine tepki açıklaması

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
HDP Kadın Meclisinden Akarsel'in katledilmesine tepki açıklaması
Abone ol
HDP Hakkari Kadın Meclisi, Süleymaniye’de silahlı saldırıya uğrayan Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel için basın açıklaması düzenledi.

Süleymaniye’de silahlı saldırıya uğrayan Jineoloji Araştırma Merkezi üyesi Nagihan Akarsel'in katledilmesi Hakkari'de basın açıklamasıyla protesto edildi. 

Parti binası önünde açıklamayı okuyan HDP Merkez İlçe Eşbaşkanı Sinem Seven," NAGİHAN AKARSEL’E SIKILAN KURŞUN KADIN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİNE SIKILMIŞTIR" dedi. 

Mücadele arkadaşımız Nagihan Akarsel’in katillerinden hesap soracağız diyen Seven,"  Jineoloji Araştırmaları Merkezi Üyesi ve editörü, Akademisyen, Gazeteci Nagihan Akarsel dün  Süleymaniye’de uğradığı alçakça silahlı saldırı sonucu katledilmiştir.

Nagihan, ömrünü özgür basında gazeteciliğe ve kadın haberciliğine adamış, her türlü zulüm ve baskıya rağmen gerçekleri yazmaktan bir an olsun vazgeçmemiş, duruşu herkese ilham olmuş bir kadındı.

Bu ülkede kadın olmak, gazeteci olmak, muhalif olmanın ateşten gömlek olduğunu bilse de mücadelesinden bir an olsun geri adım atmamıştır.

Kürt kadınlarına yönelik Kürdistan’ın her yerinde yürütülen bu kirli savaşın bizlerin yürüttüğü özgürlük mücadelesinden duyulan korku olduğunu biliyoruz. Yakın zamanda İran’da Kürt kadın Jina Amini ahlak polisi tarafından katledilmişken ve bütün dünya Jin Jîyan Azadî sloganları ile sokakları doldururken, Nagihan arkadaşımızın vurulması tesadüfi değil bilinçli olarak yapılmış bir cinayettir ve hedef Kürt kadın özgürlük mücadelemizdir.

Uzun yıllardır Süleymaniye’de yaşayan Nagihan Akarsel arkadaşımız Jineoloji çalışmaları ile kadınların sesi oldu.

"Yeni bir dünya mümkün" diyerek kadın özgürlük mücadelesine olan inancıyla kadınların sesini tüm dünya kadınlarına duyurdu. Nagihan’a sıkılan kurşunlar kadın özgürlük mücadelemize sıkılmıştır. Bu kurşunlar kadınların sesine, sözüne sıkılmış kurşunlardır.

Nagihan’ın Kürt kimliği, kadın kimliği, gazeteci kimliği şahsında bizleri susturmaya ve sindirmeye çalışanlara cevabımızı kadın özgürlük mücadelemizden bir adım dahi geri atmayarak vereceğiz. İran’da olduğu gibi dünyanın dört bir yanında tekçi, cinsiyetçi erkek egemen rejimlere karşı kadın isyanımızla 21.

Yüzyılı kadın yüzyılı yapacağız. Kadın özgürlüğün hâkim olduğu demokratik sistemi biz kadınların öncülüğünde mutlaka inşa edeceğiz. Nagihan’a sözümüz mücadelemizi yükseltmek olacaktır. Kalemini de, sesini de, hayallerini de asla yarım bırakmayacağız.

Bizler Nagihan’ın bıraktığı yerden kalemini aldık, sesini sözünü bulunduğumuz her yerden en güçlü şekilde duyuracağımızın sözünü veriyoruz. Jin Jiyan Azadî sloganımızı en güçlü şekilde haykırmaya devam edeceğiz" diye konuştu.


Davutoğlu Demirtaş şikayetinden resmen vazgeçtiÖnceki Haber

Davutoğlu Demirtaş şikayetinden resmen v...

HDP’li Dede: Hakkari’de ekonomik ambargo söz konusuSonraki Haber

HDP’li Dede: Hakkari’de ekonomik ambargo...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar