HDP Colemerg Kadın Meclisi; 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün Startını Verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Abone ol
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Kadın Meclisi “8 Mart Dünya Kadınlar günü” kapmasında Hafta boyunca yapılacak eylem ve etkinliklerinin basın açıklamasıyla startını verdi.

HDP Hakkari il örgütü binası önünde yapılan basın açıklamasına HDP Hakkari il Eşbaşkanı Hümeyra Armut, HDP Hakkari merkez ilçe Eşbaşkanı Sinem Seven, Yüksekova ilçe Eşbaşkanı Şadiye Kırmızıgül ve Çukurca ilçe Eşbaşkanı Lahice Yaşlı’nın yanı sıra çok sayıda partili kadın katılım sağladı.

Düzenlenen basın açıklamasında metni HDP Kadın Meclisi adına okuyan HDP Hakkari il Eşbaşkanı Hümeyra Armut, "8 Mart 1857 yılında Amerika’nın New York kentinde tekstil sektöründe çalışan yüzlerce kadının düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için grevler yapıldı” dedi. Grevler sırasında çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can vermiş olduğuna dikkat çeken Armut, “Olaylardan 52 yıl sonra Danimarka’da düzenlenen ve 1857’de başlayan, kadınların birlikteliği mücadelesinin her yıl 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak kutlaması kararlaştırılmıştır” ifadelerini kullandı.

‘KADIN KATLİAMLARI ADETA BİR KADIN KIRIMI HALİNE GELMEKTEDİR’

Kadın sorunu kültürel, siyasal, ekonomik ve sosyolojik bir sorun olduğuna dikkat çeken Armut, Erkek egemenliği yıllardır kadınları yok sayarak, iradesini tanımadığını belirtti. Armut, “ Kadınlar Yaşamın her alanından soyutlamak istemektedir. Kadın katliamları adeta bir kadın kırımı haline gelmektedir. Erkek egemen kapitalist düzen içerisinde ucuz işgücü olarak görülen, emeği sömürülen, kamusal alanda mobbinge uğrayan, ev içi emeği görünmeyen kadınlar pandemi süreci ile birlikte işsizliği, yoksulluğu en ağır şekilde yaşayan kesimlerin başında gelmektedir” diye aktardı.  

PROGRAMLARA ÇAĞRI

“Savaşa karşı barışı savunmak için, Yaşanılabilir bir toplum için, Eşbaşkanlık modelimize ve kadın kazanımlarımıza sahip çıkmak için,Yaşanılan tüm bu adaletsizliklere karşı isyanımızı haykırarak örgütlü direnişimize dönüştürelim” ifadelerini kullanan Armut, “Kadınlar için adalet kampanyası çerçevesinde tüm kadınları 8 martı sahiplenmeye davet ediyoruz” diyerek çağrıda bulunarak programı şu şekilde aktardı:   

*1 Mart: 8 Mart startı ve cezaevlerine kart gönderimi *2 Mart: Şemdinli’de karanfil dağıtımı, esnaf ziyareti,  *3 Mart: Çukurca’da karanfil dağıtımı ve esnaf ziyareti *4 Mart: Çığlı (Aşute) köyünde kadın emeği yönelik  panel *5 Mart: Hakkari merkezde karanfil dağıtımı, *5 Mart: Yüksekova’da kadın şöleni.

KART GÖNDERİMİ

Düzenlenen basın açıklaması sonra erdikten sonra HDP Kadın Meclisi üyeleri, 8 Mart Dünya kadınlar günü sebebiyle Cezaevinde tutuklu bulunan kadınlara mektup gönderiminde bulundu.
 


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Hakkari'de Valiliğinden yasaklama kararıÖnceki Haber

Hakkari'de Valiliğinden yasaklama karar...

Vali Toprak, Hakkari'de ziyaretlerde bulunduSonraki Haber

Vali Toprak, Hakkari'de ziyaretlerde bul...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar