Hakkari'de halk oyunları il birinciliği

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hakkari'de halk oyunları il birinciliği
Abone ol
Hakkari'de okullar arası Halk Oyunları İl Birinciliği yarışması düzenledi.

Halk Oyunları Federasyonu tarafından Gençlik ve Spor Müdürlüğü Spor Salonunda düzenlenen yarışmaya, gençlerde yıldızlar farklı 4 kategoride 10 takım kıyasıya yarıştı.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Hakkari İl Temsilcisi Sıtkı Zerek yarışmaya katılan bütün takımları tebrik etti.
  Halk oyunlarının gençlere sorumluluk, özgüven, dikkatli olma takım ruhunu aşıladığını belirten Zerek, Halk oyunlarının yaşaması ve yaşatılmasına katkıda bulunan ve bu organizasyonun hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim dedi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Emin Yıldırım ise Yıldızlarda 5, gençlerde 5 toplam 10 takımda, yaklaşık 140 öğrencimiz organizasyona katılım sağlayacaklardır. Son 2 yıldır bütün Dünyada hayatı etkileyen COVİD 19 ne yazık ki Ülkemizde de hayatı olumsuz etkiledi, bu olumsuzluklardan Spor müsabakaları da nasibini aldı, bütün bu olumsuzluklara rağmen çalışmalarına devam eden eğitmen ve öğrencilerimize teşekkür etmek istiyorum dedi.

Yıldırım,"Halk oyunları her ne kadar bir spor branşı olsa da,  aslında “Ait olduğu toplumun kültür değerlerini yansıtan; o toplumun tarihinde yaşadığı bir olayı, bir sevinci, bir üzüntüyü ifade eden ve herhangi bir müzik şekli ile tek kişi ya da grup halinde icra edilen; ölçülü ve düzenli hareketler şeklinde tanımlanabilen kültürümüzün önemli bir parçasıdır.

Halk oyunları, bir toplumun ulusal duygularını en iyi şekilde yansıtan ve toplumsal bağları pekiştiren, bu güzel mirası gelecek kuşaklara taşıyacak olan en önemli kültür unsurlarından biridir. Hakkâri, halk oyunları açısından oldukça zengin ve canlı bir bölgedir. 200 aşkın farklı oyunu bulunmakta ve her oyununun bir hikayesi bir yaşanmışlığı vardır.

Nitekim ilimiz tarihin değişik dönemlerinde yurt içi ve yurt dışında bu alanda birçok başarıya imza atmıştır. Ve atmaya devam edecektir. Ben sözü daha fazla uzatmadan sahneyi günün gerçek kahramanlarına bırakmak istiyorum, Müsabakalara katılan tüm öğrencilerimize, Eğitmenlerimize, Hakemlerimize başarılar diliyor, siz değerli seyircilere iyi seyirler diliyor, saygılar sunuyorum'' şeklinde konuştu.

Yarışma sonunda Düzenlemeli dalda Yıldızlarda Sermaye  Piyasası Ortaokul, Düzenlemeli dal liselerde Sümbül Anadolu Lisesi, Geleneksel dal Yıldızlarda Yüksekova Erdoğan Gürbüz Ortaokulu, Geleneksel dal Gençlerde Hakkari Ataturk Mesleki Teknik Anadolu Lisesi dereceye girdi.

 Yarışmada dereceye giren takımlar kenti bölgesel ve ulusal yarışmalarda temsil edeceği öğrenildi.
  Yarışmayı çok sayıda vatandaş izledi.


 • 0
  SEVDİM
 • 3
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Afganistanlı kadınlar: Evlerimiz teker teker basılıyor, tehlikedeyizÖnceki Haber

Afganistanlı kadınlar: Evlerimiz teker t...

Hakkari Esnaf Odası Başkanı Akboğa güven tazelediSonraki Haber

Hakkari Esnaf Odası Başkanı Akboğa güven...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar