Hakkari'de ekmek 2.25 lira oldu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Hakkari'de ekmek 2.25 lira oldu
Abone ol
Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Tekin, 20.11.2021 cumartesi gününden geçerli olmak üzere 210 gr ekmeğin fiyatı 2.25 lira olarak belirlemek zorunda kalınmıştır dedi.

Son zamanlarda özellikle un ve ekmek üretiminde kullanılan katkı maddeleri ile elektrik ve akaryakıta gelen yüksek zamlar karşısında fırıncı ekmek üretemez hale geldiğini ifade eden Başkan Tekin, artan maliyetler karşısında Fırıncı Esnafı iflasın eşiğine gelmiştir dedi.

Tekin,” Fiyatlar neredeyse artık günlük değil saatlik değişiyor. Son bir ay içinde bir torba un fiyatı 180 TL den 300 TL bandına dayandı. Maya 60 TL den 180 TL oldu. Akaryakıt, elektrik, doğalgaz, ve diğer girdi maliyetlerinde ciddi artışlar oldu. Hazırlanan maliyet raporuna bakıldığında bir ekmeğin maliyeti 2 lira üzerindedir. Bu maliyetler karşısında fırıncı esnafımızın dayanma gücü kalmamıştır.

Maliyetlerin bu kadar hızlı değişken ve yüksek zamlara rağmen, halkımızın alım gücünü de düşünerek bugüne kadar ekmeğe zam yapılmamıştır.

Ancak fırıncı esnafımız hergün zarar etmekte ve bu zamlar karşısında üretecek gücü kalmamıştır.

Fırıncı esnafı zincirin son halkasıdır. Buğday fiyatları, un fiyatları dizginlenemediği için ekmekte de zam kaçınılmaz oluyor.

Bütün bu maliyet fiyatları karşısında günden güne eriyen fırıncı esnafının, hizmetlerini ve üretimlerini sürdürebilmeleri için ayakta kalma şanslarının olması gerekir.

Bu sebeple Hakkari ilimiz genelinde 20.11.2021 cumartesi gününden geçerli olmak üzere 210 gr ekmeğin fiyatı 2.25 lira olarak belirlemek zorunda kalınmıştır. Zam zorunluluğumuz konusunda halkımızın bizi anlamalarını umut ediyoruz” şeklinde konuştu. 


IMF: Enflasyon kalıcı gözüküyorÖnceki Haber

IMF: Enflasyon kalıcı gözüküyor

Beş yılda 400 gazeteci öldürüldüSonraki Haber

Beş yılda 400 gazeteci öldürüldü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar