Hakkari'de deprem tatbikatı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hakkari'de deprem tatbikatı
Abone ol
Hakkari İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında her yıl masa başı olarak yaptığı tatbikatı, bu yıl alan tatbikatı şeklinde yaptı.

Tatbikat kapsamında AFAD koordinasyonunda  ana çözüm ortakları ve destek çözüm ortakları olan kurumlarla tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikatta Hakkari merkezde 5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir.

Deprem etkisi ile,  Atatürk Anadolu Lisesinin bir bölümünün yıkıldığı, bir bölümünde de yangın olduğu bilgi alınmış, Depremle beraber Atatürk Anadolu Lisesi okul yönetimi, süratle tahliye planlarını gerçekleştirmiş öğrenciler öğretmenleri ve yöneticilerinin kontrolünde toplanma alanına tahliye olmuşlardır.

ihbar üzerine İl Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi (İAADYM) Sayın Valimiz Başkanlığında  toplanmış  ve kurtarma çalışmalarına başlanmıştır. İl Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı ekipleri olay yerine intikal ederek olay bölgesini emniyet şeridine almıştır.

Tatbikat kapsamında Vedaş ve Akmercan Doğal Gaz firması derhal olay bölgesine intikal ederek gaz ve elektrik kaçağı ölçümleri yaparak enerjiyi kesmişlerdir. Yine yangına müdahale açısından Hakkari Belediyesi İtfaiye ekipleri  yangına müdahale ederek üst kartlarda mahsur kalan öğrencileri kurtarma merdiveni ile, 3 kişiyi tahliye etmiştir. Okulun pansiyon kısmında mahsur kalan bir öğrenci Jandarma Arama ve Kurtarma Ekibi (JAK)  kurtarma halatlar ile üst kartlardan güvenli bir şekilde kurtarılmıştır.

Kurtarılan tüm yaralılar, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ekiplerine teslim edilerek ambulansla sağlık kuruluşlarına sevkleri sağlanmıştır.  Enkaz altında kalan 2 öğrencinin kurtarılması için Arama ve Kurtarma ekiplerini enkaz alanına yönlendirmiştir.

Enkaz bölgesinde canlı Arama çalışması başlatılmış olup, Jandarma Arama köpeği tarafından bir canlının yeri tespit edilerek, AFAD Arama ve Kurtarma ekipleri, AFAD Arama ve Kurtarma Gönüllüleri ile Milli Eğitim Müdürlüğü Gönüllü Arama ve Kurtarma Ekipleri yeri tespit edilen yaralıyı kurtarma çalışmaları başlatmış, hidrolik kırıcı, delici ve kesiciler kullanılarak yarılı bulunduğu yerden kurtarılarak UMKE ekiplerine teslim edilmiştir. Enkaz altında kalan diğer canlı AFAD ekiplerinin Sismik ve Akustik Dinleme Cihazları sonucu yeri tespit edilmiş ve söz konusu ekipler tarafından kurtarılmıştır.

Tatbikatın sonunda AFAD İl Müdürü Resul Karadeniz, böylesi tatbikatlarla Hakkari müdahale kapasitesini hem görmek hem de geliştirmek açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayarak tatbikata katılan tüm ekiplere teşekkür etti.

Vali Yardımcımız Mustafa Emre Kılıç tatbikatta görev alan tüm kurum ve ekiplere tatbikattaki başarılarından dolayı teşekkür ederek  tatbikat hatıra resimleri çekilerek tatbikat son buldu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Metiner: Partili cumhurbaşkanlığı sisteminin böyle olabileceğini varsaymıyordumÖnceki Haber

Metiner: Partili cumhurbaşkanlığı sistem...

Buldan ve Sancar, Alevi örgütleriyle buluştuSonraki Haber

Buldan ve Sancar, Alevi örgütleriyle bul...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar