Hakkari’de 6 mağara keşfedildi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Abone ol
Hakkari’de faaliyet yürüten Cilo Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Hacı Tansu, turizme kazandırılmak amacıyla yaptığı doğa ve keşif yürüyüşünde 6 mağara keşfetti.

Kent merkezinde bağlı Şal (Bazirğane) vadisine geçtiğimiz yıl İl Özel İdaresi tarafından 'Sere Sola Parkı ve Rekreasyon Alanı Projesi'  kapsamında düzenlenen doğa yürüyüşünde 7 mağara tespit edilmişti.

Aynı bölgede bugün Cilo Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Hacı Tansu ile emekli memur Kemal Kaya tarafından düzenlenen keşif turunda 6 ayrı mağara daha tespit edildi.

Tespit edilen toplam 13 mağarandan ikisinde sarkıtlar tespit edilirken diğer mağaralarda ise yarasalar ve eski insanlara ait yaşam alanlarına rastlandı.

“Mağaraları Tescilleyip Turizme Kazandıracağız”

Mağaraların turizme kazandırılması amacıyla incelemelerde bulunduklarını aktaran Hacı Tansu,” Hakkari dağlarında mağara keşifleri için yeniden dağlara çıktık. Gezdiğimiz bölge şal (bazırğane( vadisi. Tarihi geçmişi olan bir bölge. Mağara keşfine çıktık. Bölge çok ürkütücü bir vadi. Biz bugün 6 ayrı mağara bulduk. İkisi çok ilginçti. Sarkıklar ve yarasalar vardı içerisinde. Aynı vadiye geçen yıl gelmiştik. 7 farklı mağara daha bulmuştuk. İlginç yanı ise kentin hemen altında bulunan bir yer. Bölgeye yakın Valilik tarafından yaptırılan seyir tepemiz var. Buda Hakkari turizmine büyük bir katkıdır. Seyir tepesinden bay köyü vadisine kadarki bölgede çok sayıda mağara var. Bu mağaraların hiçbiri tescil edilmemiş. Bizlerde tescil çalışmaları için bölgede incelemelerde bulunduk” diye konuştu.

Yılmaz Erdoğan’ın Vizontele filminin gerçekteki karakteri emekli memur Kemal Kaya ise,” Dağ tırmanışına en son 1973’te TRT Hakkari Radyosunda çalışırken televizyon sinyalini bulmak için sümbül dağına çıkmıştım” dedi.

"Televizyon ve Aküyü Sırtımızda Sümbül Dağına Çıkardık"

Siyah beyaz televizyon dönemlerinde sinyal bulmak için sümbül dağına tırmanmıştık diyen Kaya,”  TRT ekibimizle 8 saatte zirveye ulaşmıştık. Televizyonu ve aküyü sırtımızda taşımıştık. Sadece Irak sinyalini bulmuştuk. Sonrasında TRT Hakkari radyosu Ankara’ya taşındı. Bende sağlık meslek lisesine geçiş yaptım. Emekli olana kadar dağlardan uzak kaldım. Hacı Tansu ve gazeteci oğlum Mimar Kaya ile mağara keşfine katıldım. Piknik tadında geçti. Çok tarihi bir vadi. Buradaki mağaraları ilk defa görüyorum. Sayısız mağara var. Turizme kazandırılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.


Esendere İYİ Parti belde başkanlığına Büyüksu atandıÖnceki Haber

Esendere İYİ Parti belde başkanlığına Bü...

Halk merak edince Resmi Gazete bakıma girdiSonraki Haber

Halk merak edince Resmi Gazete bakıma gi...

Haber Yorumları

  • Mmuzaffer kaya20-11-2021 18:34

    Öncelikle emeğe biraz saygı olsun. Zira dogaseverlik bununla başlar. Yıllardır bilinen kullanılan bir yere sizi ilk defa gidiyor olmanız orayı keşif yapmaz. Bahsettiğiniz mağaralar tüm Bayköyü sakinleri tarafından yıllardır biliyor ve kullanılıyor. Çocukluğunda orada top oynamamis köylü yok neredeyse. Binlerce yıldır insanların yaşadığı bu kenti yeniden keşfediyormus gibi hergun haber yaparak kendinize pirim çıkarmayın. Burası sizden önce var olmuş bir yer

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar