Hakkari Üniversitesi ve AFAD’tan ortak çığ tatbikatı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Abone ol
Hakkari İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü ile Hakkari Üniversitesi Arama Kurtarma Birimi tarafından çığ tatbikatı düzenlendi.

Kent merkezine 12 kilometre uzaktaki Merga Bütan Kayak Tesislerinde düzenlenen tatbikata AFAD İl Müdürü Resul Karadeniz, Hakkari Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erdoğan Bada, Hacı Tansu ile H.Ü Arama Kurtarma Timleri katılı.

AFAD'ın Gönüllü Koordinatörü İlhan Akbaş ile Hakkari Üniversitesi Arama Kurtarma Birimi Başkanı Hacı Tansu, tarafından çığ timlerine teknik bilgiler aktarıldı.

Kayak merkezi civarında iş makineleri ile çığ tepesi olarak oluşturulan alana yürüyerek giden çığ timleri senaryo gereği ellerindeki çığ şişleriyle arama yaptı.

Tatbikat sonrası açıklamalarda bulunan AFAD Müdürü Resul Karadeniz, “ AFAD olarak Hakkari Üniversitesi bünyesi altında kurulan arama kurtarma ekibine yönelik çığ tatbikatı gerçekleştirdiklerini” söyledi.

Öncelikle teorik olarak daha sonra da pratik olarak sahada eğitim yaptık diyen Karadeniz,” Bu faaliyetlerimiz devam ediyor. Malumunuz ülkemizde sık sık afetler yaşanıyor. Bunların başında da çığ felaketleri geliyor. Buna yönelik sadece AFAD olarak değil ilimizde bulunan STK’lar bünyesinde kurulan ekiplere de eğitim vererek koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Burada sadece çığ eğitimi vermiyoruz. Ekiplere ilk yardım, sel ve yangın eğitimleri veriyoruz. Bu eğitimlerimiz devam ediyor” diye konuştu.

Tatbikatı izlemek amacıyla katılan Prof. Dr. Erdoğan Bada ise, Hakkari Üniversitesinin böylesi güzel faaliyetlere katılmasına her zaman canla başla destek vereceklerini” söyledi.

Bu tür çalışmalar son derece hayırlı çalışmalar olduğunu belirten Bada,” Üniversite personelimizi olası bir afette kurtarıcı rolünde görmek bizi gururlandırır. O yüzden bu tür faaliyetlere katılmaya ve desteklemeye devam edeceğiz. Gönüllü gençlerimizin katılımlarını sağlamak içinde desteklerimize devam edeceğiz” dedi.

Hakkari Üniversitesi arama kurtarma birim başkanı Hacı Tansu da, AFAD ile birlikte muhteşem bir tatbikat yaptıklarını ifade ederek, arama kurtarma timlerine yönelik eğitimlerinin devam edeceğini söyledi.  

 


 • 0
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kızıltepe ve Nusaybin'de ev baskınları ve gözaltılarÖnceki Haber

Kızıltepe ve Nusaybin'de ev baskınları v...

Türk Lirası değer kaybında açık farkla birinci olduSonraki Haber

Türk Lirası değer kaybında açık farkla b...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar