Hakkari Newroz alanı doldu taştı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Abone ol
Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığının tertiplediği “21 Mart Newroz Bayramı” coşkuyla kutlandı. Halkı selamladıktan sonra konuşan HDP Muş Milletvekili Şevin Çoşkun, Newroz’un Kürt coğrafyasında direnişin sembolü olduğunu belirterek, “2021 Newroz’u; özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelemizde önemli bir dönüm noktası olacak” dedi.

Hakkari’de 21 Mart Newroz kutlamaları için HDP Hakkari İl Başkanlığının çağrısıyla binlerce kişi rengarenk yöresel elbisesiyle otogar terminal alanına akın etti. HDP bayraklarıyla donatılan alan, yurttaşların birbirinden renkli kıyafetlerle kutlamalara katılmasıyla adeta renk cümbüşüne döndü.

Newroz’a, HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, Muş Milletvekili Şevin Coşkun, ve HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede’nin yanı sıra bazı Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri ile HDP İl Eş Başkanları Lokman Özdemir, Hümeyra Armut, HDP Merkez İlçe Eş Başkanları Sinem Seven, İsmail Seven, PM üyesi Sinan Kaya ve yüzlerce vatandaş katıldı.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı alana giren vatandaşlar üst aramasından geçirilirken HES kodları sorgulandı. Rengarenk kıyafetleriyle alana giren kadın, erkek ve gençler HDP’ye yönelik baskılara karşı “HDP Halktır Halk Burada” “Jin Jiyan Azadi” sloganları attı.

HDP İl Eş Başkanları Hümeyra Armut ve Lokman Özdemir halkı selamladıktan sonra birer konuşma yaptı. 

7'den 70'şe herkesin halaya durduğu kutlama, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Ardından milletvekili ve barış annelerinin katılımıyla Newroz ateşi yakıldı.

Ardından söz alan HDP Muş Milletvekili Şevin Çoşkun, kitlenin Newroz’unu kutladı. 2021 Newroz’unu halkların birlikteliği adına kutladığını belirten Coşkun, “Newroz Kürt coğrafyasında zulme karşı direnişin sembolüdür. 2021 Newroz’u; özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelemizde önemli bir dönüm noktası olacak”

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürüldüğünü ve ardından gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığına değinen Coşkun, “Gergerlioğlu, kadın cinayetlerini, hak ihlallerini, çıplak aramaları dile getiren biriydi. Zorla gözaltına alınmasıyla 1994’te yaşanan utanç tablosuna tekrar tanıklık ettik” dedi. 

Gece yarısı çıkarılan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle fes edilen İstanbul Sözleşmesi’ne dair de konuşan Coşkun, şunları söyledi: “Her gün yeni bir saldırıyla uyanıyoruz. Ülkede her gün en az 3 kadın katlediliyor. Türkiye ise buna karşı bir gece yarısı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden imzasını geri çekiyor. Bununla katliamları meşrulaştırıyor, şiddeti artıyor. Ama biz kadın kazanımlarımızdan, İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmeyeceğiz” diye belirtti.

HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş de, “Bugün Türkiye’nin tamamı tecrit altında. Ama biz bu tecridi hem Türkiye hem de İmralı üzerinden kaldıracağız. Bugün açlık grevi Türkiye’de özgürlük, adalet olsun diye devam ediyor. Bizim de omuzlarımıza tarihi bir sorumluluk düşüyor. Direnişlerini kutluyoruz. Yoldaşlarımızın zarar görmesine izin vermemeliyiz. Bu nedenle cezaevlerindeki direnişi tüm yerlere yaymalıyız” şeklinde konuştu. 

AKP-MHP iktidarının, Türkiye’ye faşist ve diktatör bir zihniyeti reva gördüğüne dikkati çeken Özgüneş, “Ancak bugün hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda onurlu bir duruşları kalmadı. Bize ‘terörist’ diyorlar ama onlar DAİŞ’in, El Kaide’nin arkadaşıydılar. Terörist arayacaklarsa aynaya baksınlar. Bugün insanlar kuru ekmek için kuyruğa giriyor. Türkiye borç batağında. Açlık oranı yüzde 70’te. Türkiye halkı bugün aç. Bütün bunların çözümü için ise Kürt sorununun çözümü şart.  HDP’yi kapatmaya çalışıyorlar. Ancak HDP kapanırsa 10 parti daha açılır”

Yapılan konuşmaların ardından, birçok cezaevinden tutuklulardan gelen Newroz kutlaması mesajları iletildi.

Kutlama Koma Çiya ile sanatçı Murat Demir müzikleri eşliğinde çekilen halaylarla son buldu. 

Anahtar Kelimeler:
 • 23
  SEVDİM
 • 36
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Halay, renkler ve Ebabeyli FestivaliÖnceki Haber

Halay, renkler ve Ebabeyli Festivali

Fatma Betül Sayan Kaya: İstanbul Sözleşmesi'nin yerine 'Ankara Sözleşmesi' hazırlıyoruzSonraki Haber

Fatma Betül Sayan Kaya: İstanbul Sözleşm...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar