Hakkari Eğitim-Sen; Velilere "Seçmeli Ders" çağrısı yaptı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hakkari Eğitim-Sen; Velilere "Seçmeli Ders" çağrısı yaptı
Abone ol
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Hakkari Şubesi, seçmeli derslere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), e-okul sistemi üzerinden 2022-2023 eğitim öğretim yılına ait seçmeli derslerin seçim işlemlerinin başladığını duyurdu. Yapılan duyuruya göre, seçmeli ders tercihlerinin 21 Ocak’a kadar tamamlanması gerekiyor. Bakanlığın duyurusu üzerine Eğitim Sen Hakkari Şubesi ders seçimlerine dair yazılı açıklama yaptı.

Eğitim-sen yürütme kurulu tarafında yapılan yazılı açıklamada, Yakın zamanda Yüksekova'da gençler arasında çıkan tartışmaya ailelerinde dahil olması sonucunda büyüyen ve dört kişinin yaralandığı kavga gençlerimizin feodal anlayışlara alet edilmeye çalışıldığının, ayrıca Elazığ'da okuyan tıp öğrencisi Enes Kara'nın cemaat yurdunda yaşadığı baskılar sonucunda intihar etmesi ailelerin de ihmali ile çocuklarımızın gerici, yobaz cemaat ve tarikatların pençesine düşürüldüğünün en açık göstergesidir. Her iki olaydan da duyduğumuz üzüntüyü ifade etmek istiyoruz. Çocuklarımızın geleceğinin her iki örnekte de olduğu gibi karartıldığı, Sorumluluk sahibi ebeveynlerin ve yetkililerin gereğini yapmadığı görülmektedir. Milli eğitim Bakanlığı'nın ve iktidarın eğitimi vakıf dernek ve cemaatlere peşkeş çekmesi bu tür sonuçların ortaya çıkmasında etkili olmaktadır. Tamda bugünlerde gündemde olan seçmeli derslerin belirlenme sürecinin öneminin bu yaşanan iki olay ile çok yakından ilgili olduğunu belirterek şu çağrıyı yapıyoruz!

İLGİ VE YETENEĞİME GÖRE DERSİMİ SEÇİYOR, GELECEĞE HAZIRLANIYORUM!

Eğitimsen olarak seçmeli derslerin öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre akademik, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sunacak şekilde öğrenci ve velilerinin tercihleri doğrultusunda belirlenmesi gerektiğini savunuyoruz. Hiçbir yönlendirme ve siyasi eğilimin ihtiyaçlarına göre bu derslerin belirlenmemesi gerektiğini yönetmelikler açık bir şekilde ifade etmesine rağmen aksi davranan yöneticiler açık bir şekilde yönetmeliğe aykırı davranmaktadır. Eğitimsen olarak biz öğrencilerimizin gelişimi ve geleceğini ilgilendiren bu seçimlerde yönlendirici ve belirli siyasi eğilimlere göre hareket eden demokratik olmayan gerici anlayışlara karşı olduğumuzu belirtiyoruz.

'SEÇMELİ DERSLER, SİYASİ EĞİLİM İHTİYAÇLARINA GÖRE BELİRLENMEMELİ'

“Milli eğitim bakanlığının 03-21 Ocak 2022 tarihleri arasında bakanlığa bağlı seçmeli ders belirleme tercihlerinin yapılacağını açıklamasından sonra tekrardan gündeme gelen seçmeli dersleri öğrenciler yerine okul yöneticilerinin seçmesi ya da mili eğitim müdürlüğünde ilgili şube müdürlerinin öğrencilerin seçeceği dersler ile ilgili okul yöneticilerini bazı dersleri seçtirmeleri konusunda baskı kurulmasını kabul etmiyoruz ve bunun takipçisi olacağımızı belirtiyoruz.

Bu konu ile ilgili velilere ve öğrencilerimize çağrımız, Ders seçme hakkını başkalarının kullanmasına izin vermeyelim. Demokratik, laik, anadilde ve bilimsel eğitimden yana taraf olalım. Zorunlu Seçmeli Ders değil, adı üzerinde seçmeli ders. Lütfen biz seçelim. Unutmayalım, seçmeli dersleri öğrenciler seçer, yöneticiler değil. Ayrıca seçmeli dersler sisteme işlerken öğrenci ve velilerinin beyan ettiği derslerin sisteme işlenmesi gerektiğini ifade ederek velilerimizin bu konuda öğrencilerin tercihlerinin takipçisi olmaya davet ediyoruz.
 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mahkeme, gazeteci İskender Kahraman’ın davasında yetkisizlik kararı verdiÖnceki Haber

Mahkeme, gazeteci İskender Kahraman’ın d...

HDP'li Dede'nin Şemdinli davasına ilişkin meclis konuşmasıSonraki Haber

HDP'li Dede'nin Şemdinli davasına ilişki...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar