Günay: Halkla birlikte demokratik Türkiye’yi inşa edeceğiz

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Günay: Halkla birlikte demokratik Türkiye’yi inşa edeceğiz
Abone ol
HDP'li Günay, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın seçimi de aşan bir ittifak olduğunu söyleyerek, ‘Halk ya karanlık bir Türkiye’ye ya da demokratik bir Türkiye’ye uyanacak’ dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Elazığ'da yurttaşlarla bir araya geldi.  Aralarında HDP Sözcüsü Ebru Günay, milletvekilleri Necdet İpekyüz ve Ayşe Sürücü’nün bulunduğu heyet, merkez Fevzi Çakmak ve Hicret Mahallesi’nde halk toplantısı düzenledi. HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, ilk olarak Fevzi Çakmak Mahallesi’ndeki bir kahvehanede açıklamalarda bulundu. Günay, “İktidarın kutuplaştırıcı ve ötekileştirici siyasetinin yurttaşa yansımasını hepimiz görüyoruz. Savaş politikaları sonucu bu ülkenin sermayesi peşkeş çekiliyor” dedi.

‘BİZ DEMOKRASİYİ BİRLİKTE MÜCADELE EDEREK BÜYÜTECEĞİZ’

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre dün Malatya’da, bugün Elazığ’da yarın ise Dersim’de olacaklarını söyleyen Günay, ziyaret ettikleri kentlerde halkın benzer sorunlar yaşadığını dile getirerek, “Bir şekilde hepimizin sorunları aynı. İktidarın savaş politikalarından kaynaklı ülkenin içerisinde olduğu ekonomik kriz ve bize yansımasını hepimiz görüyoruz. İktidarın kutuplaştırıcı ve ötekileştirici siyasetinin yurttaşa yansımasını hepimiz görüyoruz. Savaş politikaları sonucu bu ülkenin sermayesi peşkeş çekiliyor. Bu ülkenin tüm ekonomik değerlerini, etrafındaki 5 çeteye peşkeş çekiyor, rantı kendileri yayıyor. Emeklinin, işçinin neler yaşadığını bilmiyor. Ancak biz demokrasiyi birlikte mücadele ederek büyüteceğiz. Birlikte mücadele etmezsek tek tek bizleri ezecekler. Dolayısıyla buna izin vermemiz lazım” dedi.

‘HDP, GÜCÜNÜ EMEKÇİDEN, ESNAFTAN, KÖYLÜDEN ALAN BİR PARTİDİR’

HDP’nin Türkiye’nin 3’üncü partisi olduğunu ve ezberleri bozduğunu söyleyen Günay, “HDP herkesin kendi inancıyla, kültürüyle kimliğiyle yan yana durduğu bir partidir. HDP, her zaman sahada ve sokakta oldu. Halkımız neredeyse biz de orada olduk. HDP, gücünü emekçiden, esnaftan, köylüden alan bir partidir. Türkiye’de artık bir ‘kader seçimine’ gidiyoruz. Bu seçim sonucunda halk ya karanlık bir Türkiye’ye ya da aydınlık demokratik bir Türkiye’ye uyanacak. Emek ve Özgürlük İttifakı’yla bu seçime gidiyoruz. Gerçek çözüm, demokrasi mücadelesiyle olur. Dolayısıyla seçimden ziyade seçimi de aşan bir ittifaktır. HDP’nin Türkiye’deki ezberi bozan ittifakı, iktidar ve yandaşlarını korkutuyor” diye konuştu.

‘MÜCADELE RUHUYLA ONLARI GÖNDERECEĞİZ’

Ziyaret sırasında çocuklarına okul malzemesi alan bir aileyle karşılaştıklarını belirten Günay şunları söyledi:

AKP iktidarı, savaştan, talandan, yolsuzluktan besleniyor. Halktan kopmuş durumda. Ziyaret sırasında bir aile kırtasiyedeydi ve onlarla sohbet ettik. Çocuklarına malzeme alamadığını söyledi. İşte bu savaş siyasetinin sonucudur. Herkes hakikatin farkındadır, bu iktidarın halka nasıl darbe yaptığını biliyor. Mevcut talan politikalarıyla sömürü çarkı oluşturmuşlar. Çözüm bizdedir, mücadele ve dayanışma ruhunu büyütüp onları sandıkla göndereceğiz. Demokratik Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz.”


COĞRAFYA KADERDİR  Reşit Demir/ YazdıÖnceki Haber

COĞRAFYA KADERDİR  Reşit Demir/ Yazdı

Kürt işçiler Silifke'de ırkçı saldırıya uğradıSonraki Haber

Kürt işçiler Silifke'de ırkçı saldırıya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar